Ziemia kompostowa – jak ją zrobić?
2017-11-23
Czynników, które decydują o powodzeniu uprawy roślin jest wiele. To oczywiste, że roślinom należy zapewnić korzystne warunki, odpowiednie do ich specyfiki. Kluczowy jest tu między innymi dostęp do światła, ochrona przed szkodliwym działaniem wiatru i silnych opadów, czy dbanie o regularne nawadnianie. Nie należy jednak zapominać, że równie istotne jest dobrze przygotowane podłoże. Ziemia kompostowa jest więc niezwykle ważna i to na niej się dziś skupimy.
Jakie powinno być idealne podłoże? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim żyzne, chłonne i bogate w materię organiczną. Najbardziej korzystna będzie natomiast taka ziemia, która posiada odczyn obojętny, ewentualnie kwaśny. To jasne, że w warunkach naturalnych niezwykle trudno jest znaleźć taką ziemię, dlatego powszechne jest ulepszanie tej, którą mamy w swoim zasięgu. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest przygotowywanie kompostu, który zdecydowanie uszlachetni podłoże. Zaznaczyć jednak trzeba, że czysty kompost nie zawsze będzie odpowiadał wszystkim roślinom, dlatego bezpieczniejszym zabiegiem jest przygotowanie ziemi kompostowej, która będzie na nim bazować. Ziemia ta z pewnością doskonale sprawdzi się w roli uniwersalnego podłoża.
Z czego zrobić ziemię kompostową?
Jak już pośrednio wskazaliśmy w powyższym akapicie, pierwszym krokiem będzie przygotowanie dobrego kompostu. Zadanie to nie powinno sprawiać większych trudności, ponieważ korzystać możemy niemal z każdej dostępnej materii organicznej, takiej jak: ścięta trawa, liście, resztki warzyw, uszkodzone owoce, niewielkich rozmiarów gałęzie, a nawet popiół drzewny. Warto przy tym kierować się zasadą, że im bardziej urozmaicony jest materiał, z którego korzystamy, tym lepszy efekt uzyskamy po zakończeniu etapu składowania i fermentacji. Trzeba też pamiętać, aby kompostownik pozbawiony był dnia, ponieważ tylko wtedy mikroorganizmy będą miały dostęp do przygotowanej przez nas materii. Kiedy kompost będzie już gotowy, należy zmieszać go z gliną, piaskiem i odkwaszonym torfem. Proporcje tych składników zależne będą od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać – czy zależy nam na ziemi, która jest przepuszczalna, czy też jednak na takiej, która będzie bardziej chłonna.Jakich produktów nie stosować?
Jak widać, kompost, który jest podstawą ziemi kompostowej, można przygotować z najróżniejszych produktów, do których mamy dostęp. Nie znaczy to jednak, że stosować możemy każdy materiał, bowiem lista tych, które nie są wskazane (a wręcz: są zabronione) jest równie długa. Po co zatem nie można sięgać? Z pewnością wymienić trzeba tu warzywa, owoce i inne rośliny, które dotknięte zostały chorobami. Dalej – chwasty z nasionami, skórki cytrusów, kości, mięso, kolorowy lub zadrukowane artykuły papiernicze i, na przykład, popiół, który nie został uzyskany wskutek spalania drzewa. Tych składników zdecydowanie i kategorycznie powinniśmy unikać, jeśli chcemy, aby nasze rośliny były zdrowe i dobrze się rozwijały. Przygotowanie ziemi kompostowej nie jest trudne, jednak z pewnością jest czasochłonne. Uzyskanie samego kompostu wymaga od kilku do kilkunastu miesięcy. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ otrzymana materia będzie niezwykle pomocna i na pewno mocno wesprze rozwój roślin, które uprawiamy.
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2017