W jaki sposób zwijać i przechowywać węże ogrodowe?
Wąż ogrodowy to sprzęt, w który zainwestować powinien każdy ogrodnik. Między innymi dlatego, że pozwala on zaoszczędzić czas i energię, umożliwia też dokładnie podlewanie całego ogrodu, centymetr po centymetrze. Pracę, która dla nas byłaby męcząca i żmuda, węże wykonują wręcz błyskawicznie. Ważne jednak, aby o tego typu narzędzia odpowiednio dbać, zwijając i przechowując ja tak, by szybko się nie uszkodziły. W dzisiejszym tekście podpowiemy, z jakich patentów i metod warto korzystać.
1. Bęben naścienny
Jedna z najbardziej popularnych metod, jeśli mowa o zwijaniu i przechowywaniu węży ogrodowych, czyli bęben naścienny. Rozwiązanie bardzo praktyczne i bezproblemowe, zapewniające nam pełną wygodę. Bęben montuje się na ścianie, najlepiej w pobliżu kranu, na zewnątrz budynku, a całą pracę wykonuje za nas automatyczny mechanizm obrotowy, gwarantujący szybkie nawijanie węża na korbkę. Inwestując w taki patent, z pewnością zadbamy o swoje zdrowie, ponieważ nie będziemy narażeni na zbyt duże obciążenia, tym samym chroniąc kręgosłup i mięśnie przed urazami. Co więcej, bęben można w każdej chwili odczepić od ściany, to natomiast pozwala na przenoszenie węża w bezpieczne miejsce i przechowywanie go w warsztacie lub piwnicy w sezonie zimowym.
2. Wózek
Jeśli często podlewacie ogród, koniecznie rozważcie zakup wózka na węże ogrodowe, który jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym i kompleksowym. Podobnie, jak bęben, pozwala on na sprawne, bezproblemowe zwijanie i nawijanie węża, został też wyposażony w kółka, dzięki czemu sprzęt ten jest łatwy w transporcie. Tego typu wózki znacznie ułatwiają pracę, ponieważ są stabilne i lekkie, służyć będą nam też przez wiele lat ze względu na wyjątkową odporność na korozję. Warto wybrać natomiast taki model, który jest prosty w montażu – najlepiej więc, jeśli wszystkie elementy montowane będą na wygodne zatrzaski.
3. Nosidło
Nosidło to również bardzo dobre rozwiązanie, jednak nie jest ono aż tak pojemne jak bęben, czy wózek. W związku z tym, sięgnąć powinni po nie przede wszystkim ci ogrodnicy, którzy nie mają pod opieką dużych powierzchni, a uprawa roślin to dla nich przede wszystkim relaksujące hobby. Tym, co wyróżnia nosidło spośród innych patentów, jest jego niebywała mobilność i lekkość, a także imponująca ergonomia. Łatwo się przenosi, nie jest zbyt dużym obciążeniem dla mięśni i stawów, na dodatek nie zajmuje dużo miejsca, dlatego bez problemu można je przechowywać nawet w niewielkich, ciasnych pomieszczeniach.
Jeśli natomiast mowa o takich opcjach, które sprawdzą się przede wszystkim przy samym przechowywaniu węża, wspomnieć należy też o klasycznym wieszaku, który zamontować można w pomieszczeniu gospodarczym. Które rozwiązanie jest według Was najlepsze?