Sortowanie śmieci w kuchni. Jak zorganizować domowy recycling?
Ekologia to wspaniały trend. Większość osób z młodego pokolenia stara się dbać o środowisko, kupując produkty z przedrostkiem -eko, takie jak ekologiczne artykuły spożywcze czy ubrania powstałe z tkanin po recyklingu. Coraz szerzej spotykanym trendem jest również sortowanie śmieci. Dzięki niemu dbamy o naszą planetę, zmniejszamy jej zaśmiecenie, a także pozwalamy firmom na odzyskanie materiałów, które wcześniej ulegały marnotrawieniu.
Dlaczego warto sortować śmieci?
Wedle zasad Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) należy dokładnie oddzielać surowce, których nie da się przetworzyć ponownie. W przyjętym prawie stosujemy łącznie 4 rodzaje śmieci, które dzielą się na:
- tworzywa sztuczne i metale - plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania, puszki po konserwach i napojach, opakowania po środkach czystości,
- papier - opakowania papierowe, gazety, książki, czasopisma, ulotki,
- szkło - butelki i słoiki szklane, szklane opakowania po kosmetykach,
- odpady biodegradowalne - odpady owoców i warzyw, gałęzie i krzewy, trociny, resztki jedzenia.
Taki sposób segregacji odpadów ma wiele zalet, które powinien docenić każdy mieszkaniec naszego globu. Dzięki temu producenci mogą ponownie przetworzyć dany odpad, np. szklaną butelkę i tym samym obniżyć zapotrzebowanie na ten materiał do nowej produkcji. Równie istotny jest fakt, iż większości pojemników nie trzeba w żaden sposób myć - zajmą się tym maszyny w sortowni, które zapewniają szybkie i bardzo dokładne usunięcie resztek jedzenia, płynów itd.
Jak segregować śmieci we własnym domu?
Większość właścicieli domów i mieszkań wyrzuca śmieci do pojedynczego kosza, który nie umożliwia segregacji. Warto go wymienić na kosz dzielony lub z osobnymi pojemnikami wolnostojącymi. W sklepach znajdziemy dziesiątki bardzo ciekawych wariantów, które znakomicie sprawdzą się zarówno w kuchni małej i ciasnej, jak i bardzo przestronnej, z dużą ilością wolnego miejsca.
W sklepach z akcesoriami i przyrządami kuchennymi znajdziemy między innymi kosze na śmierci w formie “trójki”, zawierające łącznie trzy oddzielne komory zamknięte w jednej obudowie przypominającej z zewnątrz tradycyjny kosz na śmieci. Takie rozwiązanie jest bardzo kompaktowe. Sprawdzi się doskonale w kuchniach niewielkich, w których brakuje miejsca na zastosowanie kosza o większych wymiarach.
Kolejnym wariantem jest kosz stanowiący zestaw, przeważnie składający się z 3 lub 4 pojedynczych sztuk. Kosze mogą być wolnostojące - warto je ułożyć obok siebie w jednej linii, a także łączone, np. przy pomocy podstawki z wydrążonymi miejscami na wszystkie kosze. Takie rozwiązanie jest najlepsze, głównie za sprawą bardzo łatwej organizacji.
Sortowanie śmieci w kuchni - najlepsze rady
Sortowanie śmieci można znacznie przyspieszyć i uatrakcyjnić. Zdecydujmy się na kosze z widocznymi oznaczeniami - takie rozwiązanie ułatwi korzystanie z nich w sposób automatyczny, bez zastanowienia. Najlepiej sprawdzają się wersje z pokrywami różniącymi się kolorem lub z bardzo dużym logotypem mówiącym bezpośrednio o zawartości. Należy również zakupić taki model, który spełni oczekiwania całej rodziny. Jeśli mieszkamy w pojedynkę lub z partnerem, najlepiej sprawdzą się kompaktowe i niewielkie modele, które można ukryć w szafce lub pod jednym z blatów. Z kolei u rodzin dużych i wielodzietnych warto zdecydować się na pojemniejsze warianty.