Piękny i zadbany taras – porady na jesień
2017-09-22
Wyjaśnialiśmy niedawno, jak dbać o ogród oraz jak go ozdabiać, aby był ładny i schludny. Jesień zbliża się wielkimi krokami, więc to na niej obecnie się skupiamy – doradzaliśmy już, jak przygotować ogród na zmienne warunki atmosferyczne, pisaliśmy też, jakie prace warto wykonać jeszcze we wrześniu. Pamiętajmy jednak, że przydomowa przestrzeń to nie tylko ogród.
Na przełomie lata i jesieni uwaga ogrodników skupiona jest wokół prac pielęgnacyjnych, które mają ochronić rośliny przed deszczem i chłodem oraz sprawić, by ogród nadal imponował stylem. Warto jednak zauważyć, że prace te nie powinny dotyczyć tylko ogrodu, lecz również innych miejsc, które ozdobione są kwiatami i małymi krzewami, a które do wiosny nie będą zbyt często używane. Jednym z takich miejsc bez wątpienia jest taras, dlatego konieczne jest zastanowienie się, jak o niego zadbać i co zrobić, aby nie stracił on swojego uroku.
1. Wybierz odpowiednie rośliny
Coraz zimniejsze dni i noce nie powinny mieć wpływu na piękno naszego tarasu. Postarajmy się, aby w tym czasie nie był on pusty – jest wiele sposobów na to, by pozostał ładny i schludny także wtedy, gdy pogoda na zewnątrz nie jest korzystna. Doskonałym rozwiązaniem są rośliny wieloletnie, które – jak łatwo można się domyślić – cechują się dużą odpornością na mróz, silny wiatr i intensywne opady atmosferyczne. Niedawno wspominaliśmy o wrzosach, jednak nie są one jedyną możliwą opcją. Dobrze sprawdzają się bowiem pnącza oraz miniaturowe krzewy.2. Zadbaj o rośliny, na które się decydujesz
Rośliny wieloletnie, choć odporne na mróz i zimno, również wymagają należytej pielęgnacji. To, o czym niewątpliwie należy pamiętać, to ich regularne nawadnianie. Starajmy się nie dopuścić do wysuszenia się gleby. Ważne jest również odpowiednie umieszczenie roślin – wybierzmy doniczki z takiego tworzywa, które nie ulegnie zniszczeniu wskutek wcześniej wspomnianych zjawisk atmosferycznych i zmian temperatury. Poza doniczkami, dobrym patentem jest umieszczenie roślin w skrzyniach, które zapewniają o wiele więcej miejsca. Wszystkie pojemniki powinny być zabezpieczone przed mrozem, a pomóc w tym mogą na przykład styropian lub folia. Wskazane jest również zadbanie o odpowiednie osłony i dobre ulokowanie roślin – tak, aby nie były one narażone na szkodliwe działanie wiatru i deszczu.3. Pielęgnuj nie tylko rośliny, ale też taras
Fakt, że w zimne dni taras jest pusty nie oznacza, że ma być on brudny i zaniedbany. Gdy lato zmierza już ku końcowi, taras trzeba skrupulatnie i dokładnie wyczyścić, aby nie narazić materiału, z jakiego jest wykonany, na zniszczenia i ubytki. Jeśli Twój taras jest drewniany, najlepiej ochronisz go za pomocą oleju. Olej zapobiega wchłanianiu i przedostawaniu się wody pod powierzchnię tarasu, a w konsekwencji zapobiega również powstawaniu pęknięć i poważniejszych defektów. Jeśli natomiast Twój taras zbudowany jest z betonu, dobrym pomysłem będzie zaprawa naprawcza, nałożona na lekko nawilżone, szorstkie podłoże. Podsumowując: jesienią trzeba zadbać o to, aby zarówno taras, jak i znajdujące się na nim rośliny, przygotowane były na wahania temperatury i różne, czasem gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Warto o tym pamiętać, aby wiosną i latem uniknąć przykrych niespodzianek i wytężonej pracy, a w okresie wrzesień-marzec nadal mieć piękną przestrzeń za oknem.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2017