Narzędziownia w ogrodzie – jak ją przygotować?

2019-03-31
Narzędziownia w ogrodzie – jak ją przygotować?

Narzędziownia, czyli popularny domek na narzędzia, to pomieszczenie, które powinno znaleźć się przy każdym ogrodzie.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ zgromadzenie akcesoriów i narzędzi ogrodowych w jednym miejscu jest rozwiązaniem w stu procentach praktycznym, ułatwiającym wykonywanie codziennych obowiązków. W taki sposób łatwiej też zadbać o podręczny sprzęt – przechowywany pod dachem, nie będzie narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak mocne podmuchy wiatru, opady deszczu i śniegu, czy też mróz. Poniżej przedstawiamy więc kilka wskazówek dla osób, które w najbliższym czasie planują zająć się właśnie budową lub aranżacją domku na narzędzia – w końcu wiosenna aura sprzyja zmianom i drobnym remontom!

1. Jaka powinna być narzędziownia?

Narzędziownia doskonale sprawdza się w ogrodach, w pobliżu których nie znajduje się pomieszczenie gospodarcze, na działkach zaś jest wręcz niezbędna. Pomieszczenie to powinno spełniać dwa kryteria: musi być ono zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Inaczej mówiąc: najważniejsze, aby domek na narzędzia był pojemny, a przy tym – aby dobrze komponował się z otaczającą go przestrzenią. Rozmiary należy dostosować tu, po prostu, do swoich potrzeb – jeśli dysponujemy niewielkim ogródkiem, nie ma sensu, by narzędziownia miała pokaźne gabaryty. Pamiętajmy, że całość musi być też schludna. W tym celu wielu ogrodników buduje narzędziownię z materiałów, które już występują w jej sąsiedztwie (takich, z których zrobione są na przykład ogrodzenie, czy elementy małej architektury).

2. Na jaki materiał się zdecydować?

Tak, jak zaznaczyliśmy powyżej – narzędziownie bardzo często zbudowane są z materiałów, które pojawiają się w ogrodzie, między innymi po to, by nie wyróżniały się one wśród innych elementów przydomowego krajobrazu. Najbardziej popularnym materiałem jest jednak eleganckie, szlachetne drewno. Powodów, dla których warto zainwestować właśnie w drewno, jest całkiem sporo. Po pierwsze: jest ono uniwersalne, tak więc pasuje do różnego rodzaju stylów i koncepcji. Po drugie: jest elastyczne, można je odpowiednio pomalować, uatrakcyjniając wygląd narzędziowni i ujednolicając całą ogrodową przestrzeń. Po trzecie: jest wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji oraz konserwowaniu, dzięki czemu inwestycja nie będzie narażała nas na wysiłek i zbędne wydatki.

3. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Powtórzmy to jeszcze raz: pamiętać trzeba o tym, by narzędziownia była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Najlepiej więc, aby miała szerokie drzwi i równą podłogę, koniecznie zamontować trzeba też odpowiednią ilość półek. Dbajmy jednak o to, żeby nie przesadzać z wyposażeniem domku na narzędzia – korzystanie z niego ma być przede wszystkim wygodne, a nadmierna ilość przegród i mebli zdecydowanie to utrudni. I jeszcze jeden ważny aspekt: narzędziownia musi być łatwa w utrzymaniu, powinna szybko się czyścić i zachowywać schludny wygląd. Połączenie drewnianej konstrukcji i podłogi z ceramiki będzie tu idealne.

Oczywiście, na rynku istnieje sporo gotowych modeli, jednak – jeśli jedną z Waszych pasji jest majsterkowanie – stworzenie narzędziowni według własnego pomysłu jest naprawdę ciekawym sposobem na kreatywne spędzenie wolnego czasu!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Super jakość i szybka wysyłka
2024-11-18
Szybko i sprawnie, polecam
pixel