Małe formy wodne - czym właściwie są?

2018-07-27
Małe formy wodne - czym właściwie są?W ramach naszego bloga wyjaśnialiśmy już, jakimi roślinami można upiększyć ogród, tłumaczyliśmy też, jak samodzielnie wykonać meble z palet i podpowiadaliśmy, dlaczego hamak i basen to świetne rozwiązanie, jeśli mowa o aranżacji przydomowej przestrzeni. W dzisiejszym artykule również skupimy się na urządzaniu ogrodu, a nasza uwaga skupiona będzie wokół nowoczesnych, niezwykle efektownych i stylowych rozwiązań, jakimi są tak zwane „małe formy wodne”. Czym one właściwie są i dlaczego warto w nie zainwestować? Na powyższe pytania odpowiemy, przedstawiając kilka przykładów.

1. Fontanna

Elementy wodne w formie małej architektury niekoniecznie muszą sprowadzać się tylko do oczka wodnego. Prawda jest bowiem taka, że ciekawych patentów istnieje znacznie więcej, a jedyne, czego nam potrzeba, to kreatywności i pomysłowości w ich opracowywaniu lub wyszukiwaniu. Dla przykładu – dobrym pomysłem, jeśli mowa o niewielkim źródle wody w ogrodzie, jest fontanna, jednak odbiegająca swoim kształtem i gabarytami od tych powszechnie znanych. Do wyboru mamy tutaj naprawdę sporo form i materiałów – coraz bardziej cenione są między innymi niewielkie fontanny wykonane z kamienia, betonu, stali nierdzewnej, a nawet tworzyw sztucznych. Co więcej, opcje dostępne na rynku posiadają sporo urozmaiceń, a najciekawszym i najbardziej praktycznym z nich jest dodatkowe oświetlenie całej instalacji.

2. Misy z wodą

Misy z wodą to proste, wyjątkowo gustowne i eleganckie rozwiązanie, które dalekie jest od zbędnego przepychu. Warto rozważyć ozdobienie ogrodu właśnie tego typu elementami, ponieważ nie wymagają one zbyt dużych nakładów finansowych, ich instalacja nie jest skomplikowana, ze wszystkim też możemy poradzić sobie sami, zaoszczędzając środki, które przeznaczylibyśmy na zatrudnienie fachowców. Przygotowanie tego typu patentu sprowadza się bowiem do zaopatrzenia się w odpowiedni kamień, który posiadał będzie wgłębienie na wodę. Oczywiście, materiałów, z których możemy korzystać jest znacznie więcej – warto więc poszukać także takich opcji, które są naturalnie wyrzeźbione, aby ułatwić sobie pracę. Tego typu misy możemy ulokować w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby – nie powinno być większego kłopotu z ich przetransportowaniem. Wariant ten świetnie sprawdzi się zaś wśród roślin, tworząc z nimi harmonijną całość.

3. Zbiornik na wodę

Jeśli nie misy, to może innego rodzaju zbiornik? Obecnie dużą popularnością cieszą się zbiorniki, posiadające geometryczne (najczęściej owalne lub prostokątne) kształty – zarówno niewielkie i płaskie, znajdujące się tuż przy ziemi, jak i te głębsze, a w związku z tym – bardziej potężne. Najciekawiej wypada jednak ta pierwsza opcja, ponieważ, ze względu na mniejsze parametry, sprawia wrażenie bardziej delikatnej, schludnej i nie dominuje nad przestrzenią, w której się znajduje, stanowi zaś do niej elegancki, niebanalny i mniej oczywisty dodatek. Zwłaszcza, jeśli odpowiednio zadbamy także o dno tego typu zbiornika, wykładając je – na przykład – właściwie dobranymi kamieniami o nietypowych kolorach lub kształtach. Odpowiadając więc na pytanie, zawarte w tytule - małe formy wodne pełnią rolę intrygujących, kreatywnych, designerskich dekoracji ogrodu, które - przy okazji - zapewniają w sezonie letnim orzeźwienie i uczucie przyjemnej rześkości. Oczywiście, omówione powyżej trzy przykłady nie wyczerpują całego tematu, dlatego w niedalekiej przyszłości postaramy się wrócić do tego wątku, przedstawiając kolejne propozycje. Czekamy również na Wasze pomysły – jesteśmy pewni, że będą one niezwykle inspirujące!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-27
Szybko i bezproblemowo :)
2024-12-26
Bardzo ładny fotel. Dostawa na czas.
pixel