Listopad w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w listopadzie?
Listopad jest ostatnim miesiącem w roku, kiedy możemy cieszyć się jesiennymi barwami w naszym ogrodzie. To dobry moment, aby zadbać o to, aby ogród bez problemu przetrwał zimowe, mroźne miesiące. Listopad w ogrodzie to nie tylko przygotowanie roślin przed zimą, ale także zadbanie o narzędzia ogrodowe oraz meble. Dzięki temu otwarcie nowego sezonu wiosną nie sprawi nam najmniejszego kłopotu. O czym trzeba pamiętać w listopadzie, pielęgnując ogród?
Przygotowanie do zimy
Listopad jest już chłodnym i mocno wilgotnym miesiącem, kiedy dzień staje się coraz krótszy. To właśnie w tym momencie kończy się okres wegetacyjny praktycznie wszystkich roślin - możemy jedynie podziwiać ostatnie owoce jarzębiny czy kaliny. Zielone pozostają drzewa iglaste, a liściaste zostają ogołocone przez zimne podmuchy wiatru. Żadne rośliny ozdobne nie cieszą już naszych oczu. Natura przygotowuje się do nadchodzących zimowych miesięcy - my również musimy się do niej przygotować, aby ogród bez problemu przetrwał wilgotną, często mroźną pogodę. Wykorzystując niezbędne narzędzia ogrodowe, porządkujemy rośliny i glebę, przyglądamy się drzewom i krzewom, ochraniamy delikatne na mróz rośliny. Jeśli w naszym ogrodzie mamy drzewka owocowe, to właśnie listopad jest momentem na jesienne opryski - dzięki nim lepiej przetrwają zimę i będą bardziej odporne na choroby w następnym sezonie. Dzięki wszystkim tym zabiegom powitanie wiosny w naszym ogrodzie będzie zdecydowanie prostsze.
Porządki w ogrodzie
Przygotowując nasz ogród do zimy, musimy pamiętać o niezbędnych porządkach. Spod drzewek, szczególnie tych owocowych, zbieramy opadłe liście i owoce - mogą one stać się źródłem infekcji w kolejnym sezonie. Po zakończeniu zbiorów warzywnych grządki oczyszczamy i usuwamy z nich resztki roślin, a glebę przekopujemy. Liście i resztki roślinne bez chorób możemy wykorzystać jako dodatek do kompostu. Pamiętajmy, że obecnie zabronione jest palenie ognisk w ogrodzie! Kolejnymi pracami w ogrodzie w tym miesiącu jest zabezpieczenie i okrycie roślin wrażliwych na niskie temperatury. Rośliny o korzeniach mało odpornych na przymrozki należy wyściółkować - przykładowo trocinami czy korą. Z kolei krzewy zimozielone należy okryć w całości, choćby gałązkami roślin iglastych. Nie możemy zapomnieć także o trawniku: kosimy trawę, dopóki rośnie. Jeśli październik był miesiącem ciepłym, ostatnie koszenie możemy wykonać jeszcze w listopadzie.
Narzędzia i meble ogrodowe
Po zakończonych pracach ogrodowych nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu na zimę narzędzi oraz mebli ogrodowych. Narzędzia ogrodowe dokładnie czyścimy, ostrzymy i zabezpieczamy odpowiednimi preparatami, następnie przechowujemy je w suchym pomieszczeniu, aby wiosną móc od razu z nich korzystać. Jeśli nie mamy pomysłu na zabezpieczenie mebli, doskonałym rozwiązaniem będą pokrowce na meble ogrodowe. Dzięki temu krzesła czy stół nie zawilgotnieją przez okres zimowy i będą służyć nam długie lata.