Kuchnia w stylu rustykalnym – jaka powinna być i co powinno się w niej znaleźć?

2017-10-09
Kuchnia w stylu rustykalnym – jaka powinna być i co powinno się w niej znaleźć?Do tej pory poruszaliśmy na naszym blogu przede wszystkim temat ogrodnictwa oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu, polecając między innymi różnego rodzaju akcesoria oraz meble ogrodowe. Od października natomiast częściej będziemy skupiać się także na wnętrzach naszych domów, przedstawiając ciekawe sposoby ich urządzania i dekorowania. Wystrój wnętrza jest jedną z najważniejszych czynności, jakimi powinniśmy się zająć tuż po przeprowadzce do nowego mieszkania. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna. Po pierwsze: każdemu zależy na tym, aby pomieszczenie, w którym żyje, było ciekawe, przytulne, funkcjonalne i – ujmując rzecz w skrócie – posiadało swój charakter, odpowiadający upodobaniom właścicieli. Po drugie: jest to swoista kropka nad „i”, domykająca wszystkie sprawy związane z zagospodarowaniem i przygotowaniem nowego lokum. Warto również zaznaczyć, że nie trzeba zmiany mieszkania, aby nieco odnowić jego styl – w końcu każdy czasem potrzebuje czegoś nowego, co doda świeżości przysłowiowym czterem kątom. Od czego zatem należy zacząć? To proste: od serca domu, czyli od kuchni. Sposobów na jej zaadaptowanie jest naprawdę wiele, a często przy planowaniu wystroju wnętrza górę biorą nostalgia i sentyment – tęsknota za czasami dzieciństwa oraz sielską atmosferą. Dlatego właśnie kuchnie rustykalne zawsze będą robiły dobre wrażenie. Na czym powinniśmy się skupić, aby oddać piękno wiejskich wnętrz? Mamy kilka sugestii.

Przytulne i romantyczne wnętrze

To, co jest podstawą i jednocześnie największą zaletą stylu rustykalnego, to jego nastawienie na wykreowanie przyjaznej, ciepłej atmosfery. Wnętrze ma być ciepłe, przytulne i w pewien sposób romantyczne – powinno ono opowiadać historię naszego dzieciństwa i zdradzać nasze tęsknoty oraz pragnienia. Największą popularnością wśród miłośników aranżacji w stylu wiejskim cieszy się natomiast drewno. Drewniane mogą być nie tylko podstawowe meble i blaty, ale także ściany. Dzięki temu nasza kuchnia przywoływała będzie wspomnienia wakacji spędzanych u babci i dziadka lub górskich wycieczek, podczas których ogrzewaliśmy się w schroniskach.

Urocze, niepozorne dodatki

Bardzo ważnym elementem omawianego wystroju są także dodatki – powinny być one skromne, nieinwazyjne i proste. W kuchni mogą to być między innymi małe słoiczki, w których znajdują się przyprawy, różne przetwory i konfitury, również umieszczone w słoiczkach, które następnie przykryjemy serwetką i zabezpieczymy gumką recepturką, czy też proste akcesoria, wykonane z drewna, na przykład łyżki i chochle.

Własnoręcznie wykonane detale

Kuchnie rustykalne często idą w parze z metodą DIY, czyli „zrób to sam”. W tego typu wnętrzach mile widziane są ozdoby, które zrobimy sami. Możliwości jest tutaj wiele – mogą to być własnoręcznie haftowane obrusy, ozdobione przez nas kubki, różnego rodzaju obrazy i obrazki zawieszone na ścianach, czy też inne detale, które wykonamy sami. Obudźmy w sobie zmysł artysty i majsterkowicza – efekty, które uzyskamy, na pewno będą doskonale oddawać nie tylko charakter mieszkania – ujawnią też cechy naszej osobowości i powiedzą sporo na nasz temat. Przy okazji będzie to również przyjemnie spędzony czas i zajęcie, które zabierze nas w podróż to przeszłości, kiedy to jako dzieci co chwilę wymyślaliśmy sobie nowe, kreatywne zadania. Podsumowując: kuchnia rustykalna powinna być przede wszystkim urocza i skromna. Wszystko powinno być w niej spójne – począwszy od mebli, kończąc na najdrobniejszych ozdobach. Decydując się na takie wnętrze, powinniśmy zrezygnować z rozmachu i barokowych ornamentów na rzecz prostych rozwiązań, które znamy z domów naszych rodziców lub dziadków. Ciepło i sielski klimat przede wszystkim!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-21
Produkt wart swojej ceny
2024-11-12
Szybka i sprawna obsługa
pixel