Kuchnia otwarta czy zamknięta - poznaj wady i zalety
Podczas urządzania domu sen z powiek będzie nam spędzać kilka ważnych kwestii. Każdy z nas stanie przed wyborem: czy wybrać wannę, czy lepiej zdecydować się na prysznic? Czy postawić na wielką szafę w przedpokoju, czy po mniejszej szafce w pokoju każdego członka rodziny? Sporo będzie zależało od architektury wnętrza, którą wybierzemy oraz rodzaju wykończenia, na które się zdecydujemy. Sprawienie aranżacją wnętrz przyjemności dla wzroku jest bardzo ważne – bez sensu jest urządzić mieszkanie w sposób, który będzie kłuł w oczy. Nie możemy jednak zapominać, że rozwiązania, na które się zdecydujemy, muszą być po prostu praktyczne. Dyskomfort można znosić krótko, nie zaś na dłuższą metę. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których często przebywamy, Jednym z nich jest kuchnia. Możemy zdecydować się na kuchnię otwartą lub kuchnię zamkniętą. Poniżej poznasz wady i zalety każdej z nich.
Kuchnia zamknięta — co warto o niej wiedzieć?
Zamknięta kuchnia to najprościej rzecz ujmując osobne pomieszczenie, które nie pełni żadnych dodatkowych funkcji oprócz tych związanych ze spożywaniem oraz przygotowywaniem posiłków. Powinna być odseparowana od innych pomieszczeń i nie posiadać otwartych ścian. Dobrze jest, aby miała stół do kuchni, aby było przy czym zjeść posiłek. Krzesła do jadalni są także jej nieodłącznym elementem. Jeśli wskazujemy na zalety opisywanego pomieszczenia, to w pierwszym miejscu powinniśmy wskazać właśnie jego odseparowanie. Przekłada się to przykładowo na naszą niezależność w aranżacji danego pomieszczenia. Nie będziemy musieli się przejmować, że szafki nie pasują kolorystycznie do podłogi w salonie, czy płytek w przedpokoju. Dzięki temu, że nasza kuchnia to osobne pomieszczenie, będziemy mogli urządzić je w unikatowym stylu, bez konieczności pójścia w tym zakresie na żadne kompromisy. Co więcej, brak otwartych przestrzeni i ograniczenie ścianami pozwolą nam na umieszczenie w takim miejscu większej ilości pojemnych szafek i sprzętu AGD. W razie konieczności, bez problemu wstawimy do takiego miejsca dodatkową lodówkę, czy postawimy wolno stojącą zmywarkę. Kuchnia zamknięta posiada jednak i wady. Wyobraźmy sobie, że zapraszamy gości na kolację. O ile nie przyjmiemy ich w jadalni w kuchni, o tyle będziemy musieli ich często opuszczać, aby z kuchni po prostu zanieść dla nich jedzenie. Wówczas nasz wieczór ze znajomymi może w istocie przerodzić się w to, że będziemy odgrywali rolę kelnera. Kolejną wadą takiej kuchni może być poczucie przytłoczenia, w szczególności, jeśli nasza kuchnia nie będzie miała zbyt pokaźnego metrażu.
Kuchnia otwarta — wady i zalety
Przeciwieństwem kuchni zamkniętej jest kuchnia otwarta. Polega to na tym, że w pomieszczeniu, które pełni także inne funkcje, (np. salonu) znajduje się miejsce do gotowania potraw. Jest to rozwiązanie szczególnie cenne wtedy, kiedy mamy zbyt mało miejsca, aby odseparować od siebie niezależnie kuchnie i na przykład pokój dzienny. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania będzie to, że w przypadku imprez będziemy stale przebywać z zaproszonymi do nas osobami, a tym samym nie ominie nas żaden ich fragment. Jednak spotka nas także mnóstwo wad takiego rozwiązania. Pierwszą jest zapach gotowanych potraw. Niestety, ale dostępne okapy nie zagwarantują nam pochłaniania 100% zapachów. Problem nie jest być może aż tak dolegliwy w sytuacji, kiedy gotujemy coś na parze. Jest to jednak rozwiązanie zupełnie niepraktyczne, kiedy będziemy musieli coś usmażyć. Ciężko nam będzie wówczas uchronić nie tylko nasze ubrania, ale także meble przed przesiąkaniem nieprzyjemnego zapachu. Kolejną wadą jest dźwięk. Każdy, kto chociaż trochę gotuje, wie, że powoduje to często hałas. Jeśli jesteśmy sami – w porządku. Problem pojawia się, jeśli przykładowo ktoś ogląda telewizję w pokoju, w którym włączymy za chwilę blender… Kuchnia otwarta będzie wymagała także zachowania większej dyscypliny. Zestawienie pełnego zlewu naczyń z pięknie posprzątanym salonem może nieco razić w oczy. Następną wadą jest z kolei to, że zmiany w kuchni będą pociągały często konieczność zmiany w części pomieszczenia, z którym jest połączona. Aby zachować spójność wykończenia, nasza swoboda wyboru dodatków i AGD będzie ograniczona. Do tego, będziemy musieli wystrzegać się zbytniego zagracenia ze względu na ilość potrzebnych mebli. W przypadku połączenia kuchni z salonem z jednej strony będą nam potrzebne sofy, foteli i kanapy, a także stolik kawowy, a z drugiej stół do kuchni czy jakieś krzesła do jadalni. To wszystko sprawia, że rozwiązanie, które powinno gwarantować nam przestrzeń, doprowadzi nas do wyjątkowej ciasnoty.
Na jaką kuchnię lepiej się zdecydować?
Wybór kuchni jest uwarunkowany w dużej mierze metrażem, który posiadamy. Kuchnia otwarta sprawdzi się na pewno lepiej w małych mieszkaniach, gdzie sporadycznie będziemy gotować i okazjonalnie przyjmować gości. Znajdzie też lepsze zastosowanie w domostwach, gdzie mieszka niewiele osób. Kuchnia zamknięta jest zdecydowanie bardziej preferowana w sytuacji, w której w domu mieszka dużo osób i te osoby często gotują. Co więcej, nie powinniśmy łączyć kuchni z innym pomieszczeniem, jeśli mamy dość powierzchni, aby ją od niego odseparować.