Kuchnia bez błędów, czyli jak dobrze zaprojektować kuchnię?

2019-11-08
Kuchnia bez błędów, czyli jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Kuchnia to dla wielu domowników najważniejsze pomieszczenie w całym domu. Często wygrywa nawet z salonem czy sypialnią. Przygotowujemy tam pyszne posiłki, rozwijamy swoje umiejętności kulinarne, a także rozmawiamy z przyjaciółmi i rodziną. Zachęca do tego między innymi dobrze zaaranżowana przestrzeń, która sprawia, że kuchnia jest funkcjonalna i przytulna. Dlatego należy ją zaplanować z głową i pełnym zaangażowaniem. Tylko wtedy spełni oczekiwania domowników w stu procentach.

Zacznijmy od właściwych kolorów

Kuchnia powinna być jasna - niezależnie od metrażu pomieszczenia lub jego stylu. Przyrządzanie dań musi być proste i przyjemne, a ciemne kolory i brak światła słonecznego powodują, że czynność ta staje trudniejsza i bardziej czasochłonna. Co prawda pomocne bywa mocne oświetlenie, lecz nie warto stosować go w nadmiarze - potrafi dawać efekt “sterylności”, a nie kuchennego ciepła. Czarne meble sprawdzają się jedynie w bardzo nasłonecznionych i obszernych pomieszczeniach kuchennych (np. z przeszkloną ścianą).

Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie przestrzeni kolorami takimi jak zieleń, błękit lub róż w bardzo jasnych odcieniach. Dzięki temu urozmaicimy całe pomieszczenie. To bardzo istotne, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że całkowicie biała kuchnia nie będzie szczególnie przytulna. Intensywny kolor w jasnej tonacji nieco ją ożywi.

Warto zadbać o dostępność i właściwą wysokość blatów

Nie ma nic gorszego w kuchni niż nieodpowiednia wysokość blatów lub ich niewłaściwe rozmieszczenie. Warto zapewnić sobie dobre warunki do przygotowywania potraw, które powinno być prawdziwą przyjemnością. Dobrze byłoby, gdyby wysokość blatów wynosiła minimum 85 cm, lecz warto pomyśleć nad wersją o około 5 cm wyższą w przypadku, gdy domownicy należą do osób wysokich. Wówczas będzie można na nich pracować bez uczucia zmęczenia i bólu pleców.

Ważne jest również ich umiejscowienie. Blaty powinny zapewniać łatwe krojenie i przyrządzanie potraw, dlatego warto je umieścić tam, gdzie będą gwarantowały dobrą widoczność. Doskonałym wyborem będzie umiejscowienie ich przy oknie lub na ścianie obok niego. Dzięki temu zapewnimy sobie bardzo wysoki komfort przyrządzania dań w ciągu dnia. Co więcej, warto również zadbać o oświetlenie, które przyda się wieczorem. Dobrze sprawdzają się punkty świetlne umieszczone dokładnie na wysokości blatu i tym samym blisko ściany - pozwolą na oświetlenie przestrzeni roboczej.

Wolimy kuchnię otwartą czy może zamkniętą?

Kuchnia otwarta jest pozbawiona minimum jednej ściany i stanowi część salonu. Często jest ona wyraźnie odgrodzona od części mieszkalnej za pomocą wyspy, innego pokrycia podłogi lub wypustek w postaci krótkich ścian czy filarów. Kuchnia zamknięta to tradycyjne pomieszczenie zamykane na drzwi i stanowiące odrębne wnętrze. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Kuchnia otwarta wydaje się bardzo przestronna, podobnie jak salon, w którym się znajduje. Stanowi jego nierozłączną część, dzięki czemu wizualnie zwiększa metraż pomieszczenia i w dużym stopniu je rozjaśnia. Zaletą kuchni zamkniętej z kolei jest fakt, iż podczas przyrządzania dań zapach gotowanych czy smażonych potraw nie krąży po całym domu, a w szczególności po pokoju dziennym, w którym np. przebywają goście. To, który wybór okaże się lepszy, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji i oczekiwań domowników.

Warto zadbać również o kwestię sprzętu kuchennego

Urządzenia AGD znajdują się w każdej kuchni, a ich minimum obejmuje przeważnie kuchenkę z piekarnikiem, lodówkę oraz mniejsze urządzenia takie jak ekspres, czajnik czy toster. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na bardzo wygodną w użytkowaniu zmywarkę. Podczas aranżacji warto zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest bliskie umiejscowienie sprzętów, które zazwyczaj są używane wspólnie, np. lodówki oraz kuchenki, a także zmywarki z umywalką. Dzięki temu unikniemy zabrudzania kuchni (np. podczas przenoszenia naczyń) i skrócimy czas naszej pracy.

Sprzęt AGD powinien być dobrze dopasowany do naszych potrzeb i zapewniać nam możliwość przyrządzania ulubionych potraw. Jeśli mamy wieloosobową rodzinę i lubimy tworzyć wymyślne dania - kupmy dwudrzwiową lodówkę i pojemną zmywarkę oraz mocną i trwałą kuchenkę. Jeśli zaś jesteśmy singlami lub mieszkamy z najbliższą osobą, zdecydujmy się na mniejszą lodówkę oraz małą zmywarkę - ewentualnie możemy całkowicie z niej zrezygnować.

Nie można zapomnieć o przechowywaniu

Kuchnie mają to do siebie, że zawsze brakuje w nich miejsca, szczególnie gdy korzystamy z nich już od kilku lat. Warto zadbać o ich jak największą praktyczność. Każdą wolną przestrzeń należy zorganizować w taki sposób, aby ułatwić sobie magazynowanie produktów. Dobrze sprawdzą się szafki wiszące - nie zajmują dodatkowego miejsca, a także szafki pod blatami. Należy zadbać o ich różną głębokość oraz wymiary. Półki do przechowywania kubków mogą być niskie, lecz przy tym niezbyt głębokie, a szuflady na talerze lub garnki - duże i pojemne. W każdej kuchni warto zastosować minimum kilka szafek odpowiednich do każdego z tych zastosowań.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-18
Szybko i sprawnie
2024-11-12
Super
pixel