Jesienne porządki w ogrodzie. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?
Jesień to wspaniały, lecz również bardzo wymagający okres dla właścicieli ogrodów oraz działek. Spadające liście, większa wilgotność powietrza oraz duża liczba opadów oraz nieuchronnie nadciągająca zima to kwestie, z którymi boryka się każdy ogrodnik. Jak zorganizować jesienne porządki i co zrobić, aby ogród na wiosnę był równie piękny co latem?
Zabezpieczenie mebli ogrodowych i ozdób
Aby ogród wyglądał na wiosnę tak pięknie jak latem, należy zadbać między innymi o meble ogrodowe. W większości przypadków są one wykonane z drewna, które warto zabezpieczyć impregnatami technicznymi. Dzięki nim zyskają odporność na wodę i bardzo niską temperaturę. Po właściwej impregnacji powinno się je schować do suchego i wietrzonego magazynu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości - należy je przykryć oddychającymi materiałami. W przypadku mebli metalowych - warto naprawić wstępne ogniska korozji lub pokryć lakierem jakiekolwiek zniszczenia powłoki. “Goły” metal jest narażony na rozwój rdzy, przez co już po jednej zimie dany element może nie nadawać się do dalszego użytku. W przypadku plastikowych mebli jest łatwiej - wystarczy okryć je nieprzepuszczalną folią.
Oczko wodne wymaga dużego zainteresowania
Jeśli posiadamy oczko wodne, zawsze należy zadbać o jego właściwe zabezpieczenie. Najlepiej nad całą taflą wody rozciągnąć rzadko tkaną siatkę - znakomicie zatrzyma liście przed dostaniem się do wody lecz nie ograniczy fotosyntezy niezbędnej dla większości organizmów. Niektórzy ogrodnicy mają w swoim oczku ryby, którymi również należy się odpowiednio zaopiekować. Ryby będą mogły przezimować tylko wtedy, kiedy głębokość oczka wodnego wynosi minimum 120 cm, a najlepiej 150 cm. Wówczas woda nie przymarznie aż do dna. Należy bezwzględnie zadbać między innymi o zagwarantowanie rybom dostępu tlenu (np. za pomocą sztucznego przerębla) lub podjąć decyzję o uprawie roślin, których łodygi wychodzą znacznie powyżej tafli wody. Najlepiej sprawdzą się gatunki szuwarowe z pustymi łodygami.
Należy zadbać o usunięcie liści
Liście i inne obumarłe części roślin zalegające na trawniku mogą spowodować bardzo wiele przykrych konsekwencji. Warto je zatem usunąć. Najlepiej do tego celu nadają się przyrządy takie jak grabie, a także nowoczesne dmuchawy do liści. Tak zebrane resztki należy przetrzymać na swojej posesji aż do czasu ich odbioru przez firmę zbierającą odpady. Zazwyczaj zbiórki liści i części roślin są organizowane przez właściwy Urząd Gminy. Jeśli jednak ten nie przewiduje takich działań - warto je spalić, ale zawsze z poszanowaniem obowiązującego prawa, szczególnie w kwestii wymaganych odległości od innych obiektów mieszkalnych.
Najważniejsza jest jednak roślinność
Warto zacząć od zabezpieczenia najdelikatniejszych roślin. Do tego celu znakomicie nada się włóknina - tkanina, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, lecz jednocześnie chroni roślinę przed bezpośrednimi czynnikami zmniejszającymi jej żywotność, jak śnieg czy bardzo zimny deszcz. Krzewy warto związać, a wszystkie rośliny - bardzo obficie podlać, tym samym zapewniając im dobre warunki do zimowego bytowania. Niektórzy ogrodnicy zalecają również usunięcie spróchniałych gałęzi.
Trawnik warto przyciąć na około 4 - 5 cm w połowie lub pod koniec października. Późną jesienią i zimą trawa bardzo powoli rośnie, a przycięcie jej zbyt krótko niestety może spowodować przemarznięcie. Nic tak nie boli ogrodnika na wiosnę jak widok zniszczonej trawy - warto zatem uniknąć tego ryzyka i odpowiednio przygotować trawnik na zimę.
Co ważne, rośliny doniczkowe zawsze należy schować do pomieszczenia, w którym panuje wyższa temperatura niż na dworze. Gatunki doniczkowe nie przeżyją zimy i tym samym do zapewnienia im jak najlepszych warunków do dalszego bytowania należy bezwzględnie przenieść je do pomieszczeń.