Jakie zioła warto uprawiać w ogrodzie?
2018-06-22
Tydzień temu podpowiadaliśmy, jakie korzyści wiążą się z posiadaniem ogródka warzywnego – dziś natomiast podpowiemy, jakie zioła oraz rośliny przyprawowe warto uprawiać w ogrodzie.
Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji, koniecznie trzeba doprecyzować, czym właściwie są zioła i dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością. Ujmując rzecz w skrócie: potocznie nazywamy tak rośliny zielarskie, które korzystnie wpływają na metabolizm człowieka, poprawiają samopoczucie i stosowane są jako przyprawy kuchenne. Co może więc znaleźć się w naszym podręcznym zestawie? Mamy kilka podpowiedzi.
1. Majeranek ogrodowy
Majeranek ogrodowy, znany też pod nazwą lebiodka majeranek – roślina z rodziny jasnotowatych, która pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, chociaż obecnie rośnie dziko tylko na terenie Turcji oraz Cypru. Jest to niezwykle popularna roślina uprawna, występująca zarówno jako surowiec zielarski, jak i roślina przyprawowa. W tej pierwszej formie, dzięki zawartości olejku majerankowego, pomaga regulować pracę układu pokarmowego, używana jest też przy inhalacjach górnych dróg oddechowych, posiada również właściwości uspokajające. W drugiej wersji, czyli tej kuchennej, rozdrobione ziele majeranku stanowi doskonałą przyprawę do wielu potraw, w tym przede wszystkim do zup. Majeranek świetnie współgra m.in. z rozmarynem oraz szałwią.2. Lubczyk ogrodowy
Lubczyk ogrodowy to bylina należąca do rodziny selerowatych, a potocznie znana jest także jako łakotne ziele oraz mleczeń. Roślina ta od dawien dawna słynie jako aromatyczna przyprawa, wzbogacająca smak wielu potraw, które na co dzień spożywamy. To jednak nie wszystko, ponieważ posiada ona liczne właściwości lecznicze – dla przykładu, korzeń lubczyku zawiera olejki eteryczne i inne substancje, które wykazują działanie moczopędne i wykrztuśne. W jakich warunkach roślina ta rozwija się najlepiej? Przede wszystkim, lubczyk potrzebuje miejsca dobrze naświetlonego, charakteryzujące się lekką, przepuszczalną i odpowiednio spulchnioną glebą. Pamiętajmy więc, że uprawa nie przyjmie się, jeśli dysponujemy ziemią kwaśną oraz gliniastą.3. Cząber ogrodowy
Cząber znany był już starożytnym Rzymianom, którzy wysoko cenili jego właściwości lecznicze i stosowali go również w swoich kuchniach. Czym wyróżnia się ta roślina? Między innymi tym, że pobudza trawienie i wspomaga układ pokarmowy. Jest ona znana także jako niezwykle aromatyczna przyprawa do wielu warzyw – takich, jak na przykład ziemniaki i fasola. Cząber jest też świetnym dodatkiem do zup, gdyż wzbogaca ich smak i sprawia, że staje się on bardziej wyrazisty. Roślina ta – podobnie, jak lubczyk – potrzebuje dobrego nasłonecznienia, nie musi być jednak często podlewana (jedynie przy bardzo wysokich temperaturach). Oczywiście, ziół i przypraw, na które warto zwrócić uwagę, jest o wiele więcej, dlatego do tego tematu będziemy niejednokrotnie wracać. Co natomiast zrobić, kiedy już wspomniane rośliny rosnąć będą na naszym ogródku? To proste: koniecznie trzeba przyprawić nimi ulubione dania, które następnie, w sezonie letnim, zjemy na świeżym powietrzu. Aby jednak uczta była udana i komfortowa, dobrze jest zainwestować w wygodne meble cateringowe – takie są natomiast zestawy, które znaleźć można w naszym sklepie.
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2018