Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Na jaką pojemność postawić?
Chcesz zaoszczędzić na zużyciu wody użytkowej? W takim wypadku koniecznie zainwestuj w zbiornik na deszczówkę. Dzięki niemu Twoje rachunki się zmniejszą. To jednak nie wszystko, wodę ze zbiornika na deszczówkę możesz wykorzystać również do takich celów, jak podlewanie kwiatów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup zbiornika na deszczówkę, musisz poznać kilka ważnych kwestii dotyczących tego produktu. Konieczne będzie oszacowanie zużycia, dzięki czemu dokonasz zakupu wersji o odpowiedniej dla Twoich potrzeb pojemności.
Zbiornik na deszczówkę – czym jest?
Zbiornik na deszczówkę to nic innego, jak pojemnik, do którego ma wpływać woda opadowa. Zbiornik nie pracuje sam, a z pomocą rynny oraz dachu – w dużej mierze to od tych dwóch pozostałych elementów zależy, jak wiele wody znajdzie się w pojemniku. Pozwala to dać drugie życie wodzie opadowej, na przykład podczas podlewania kwiatów. Jest to produkt, który wyróżnia się funkcjonalnością, a przy tym jest ekologiczny. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, warto wiedzieć, jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę należy wybrać. Co więcej, dylemat może się pojawić również w przypadku konieczności wyboru rodzaju zbiornika, ponieważ do Twojej dyspozycji producenci oddają wersje naziemne oraz podziemne. Należy tutaj zaznaczyć, że zarówno pierwszy, jak i drugi typ radzi sobie bardzo dobrze ze składowaniem wody, jednak w przypadku podziemnej opcji do Twojej dyspozycji są modele znacznie bardziej pojemne. Wszystko zależy oczywiście od Twoich indywidualnych potrzeb.
Czy zbiornik na deszczówkę to dobra inwestycja?
Zastanawiasz się, czy zbiornik na deszczówkę to dobra inwestycja? Bardzo dobra, a to ze względu na możliwości oszczędności, jakie za sobą niesie. Jedyne, na co wydasz pieniądze, to produkt, a w przypadku wersji podziemnej, będzie to także montaż. Następnie możesz mieć pewność, że z każdym rokiem zakup będzie się zwracał, a to ze względu na znacznie mniejsze zużycie wody użytkowej, na przykład pochodzącej z wodociągów, studni czy pobliskiego źródła. Ile litrów zbiornik na deszczówkę powinien mieć, abyś odczuł, że rachunki są niższe? Dla jednorodzinnego gospodarstwa domowego powinno to być około 300 litrów, które napełni się nawet w ciągu jednej, deszczowej nocy, jeśli zbiornik będzie odpowiednio współpracował z systemem rynien. Nie można również zapomnieć o tym, że w przypadku większych zbiorników, między innymi podziemnych, te wartości będą znacznie wyższe. Jaka pojemność zbiornika na deszczówkę będzie więc optymalna? Dla jednej rodziny z małym ogrodem wystarczy wspomniane 300 litrów, w innym przypadku polecamy pojemniejsze modele.
Jakie mamy rodzaje zbiorników na deszczówkę?
Wyróżniamy dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę. Pierwszy z nich to zbiornik naziemny, bardzo popularny, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Wszystko ze względu na bardzo prosty montaż, który nie wymaga pomocy specjalisty. Ponadto nie jest konieczne niwelowanie terenu, wykopywanie dołów czy też podłączanie przewodów prowadzących wodę opadową do zbiornika. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to odpowiednie ustawienie produktu względem rynny, aby nawet w przypadku mocniejszych deszczy, woda wpadała idealnie do zbiornika. Drugim rodzajem jest duży zbiornik na deszczówkę w wersji podziemnej. Tutaj wymagany jest już profesjonalny montaż, pojemność stoi na bardzo wysokim poziomie, a to przekłada się na znacznie większe oszczędności. Z tego rodzaju produktów korzystają między innymi osoby mające gospodarstwa rolne.
Parametry wody z rynny – do czego może być wykorzystana?
Woda pozyskana z deszczu absolutnie nie nadaje się do picia. Nie jest na tyle czysta, aby można było ją bezpiecznie spożywać. Co więcej, nawet po przegotowaniu wody taka opcja nie jest możliwa. Znajduje się w niej mnóstwo zanieczyszczeń, które mogą spowodować liczne problemy żołądkowe i jelitowe, a nawet poważniejsze choroby. Czy to oznacza, że deszczówka nie nadaje się do niczego? Oczywiście, że tak nie jest. Taka woda może z powodzeniem służyć do nawadniania kwiatów i roślin w ogrodzie. Co więcej, wiele osób, które zdecydowały się na fontannę, uzupełnia ją wodą deszczową. Warto podkreślić, że duży zbiornik na deszczówkę wystarczy również na toaletę czy pranie. Konieczne będzie jednak przeprowadzenie prac remontowych i budowlanych, aby deszczówkę doprowadzić do wodociągów w domu.
Jak poprawnie dobrać pojemność zbiornika na deszczówkę?
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać, aby odpowiadał Twoim potrzebom? Oczywiście tutaj kwestia jest indywidualna, wszystko zależy od zużycia oraz tego, jak chcesz wykorzystać wodę opadową. Jeżeli ma to być tylko dodatek, który odciąży zużycie wody użytkowej w przypadku podlewania kwiatów i krzewów, niewielkich rozmiarów zbiornik naziemny będzie dobrym rozwiązaniem, może to być od 200 do 300 litrów. Jaką pojemność zbiornika na deszczówkę wybrać, jeżeli jednak chcemy korzystać z niej również w toalecie oraz podczas prania? Wtedy bez dwóch zdań najlepszą opcją okaże się wersja podziemna, która będzie droższa, ale mimo wszystko sprawi, że rachunki za wodę znacznie się obniżą. W takim pojemniku znajdzie się miejsce nawet na 2000 litrów wody. Już wiesz, ile litrów zbiornik na deszczówkę powinien mieć, poznałeś także rodzaje pojemników, co pozwoli Ci dobrać egzemplarz dostosowany do Twoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Zachęcamy do zakupu zbiornika – to naprawdę pozwala zmniejszyć zużycie, co zaobserwujesz w ciągu roku użytkowania.