Jaki hamak ogrodowy kupić?
Każdy, kto jest szczęśliwym mieszkańcem domu, lub mieszkania z ogrodem wie, że czas spędzony na świeżym powietrzu daje chwilę wytchnienia i spokoju. Na zewnątrz relaksować można się na wiele sposobów. Niektórym osobom bardziej odpowiada aktywność fizyczna, inne z kolei kładą nacisk na takie czynności jak czytanie książek, czy opalanie się w pozycji leżącej. Jeśli jesteś osobą, która lubi po prostu odpocząć w swoim ogrodzie w wygodnej pozycji, to na pewno przyda Ci się hamak ogrodowy. Poniżej prezentujemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań, które są dostępne na rynku.
Jaki hamak ogrodowy wybrać?
Hamaki ogrodowe dzielą się na różne kategorie. Wybór tego właściwego jest uzależniony zarówno od naszych potrzeb, jak i naszych możliwości. Kupując hamak, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, którymi są: wielkość naszego ogrodu, przeznaczenie hamaku (tj. dla jednej lub większej liczby osób) oraz — ostatecznie — nasz budżet. Sposób wykonania hamaku nie budzi większych emocji. Najprostsze z oferowanych rozwiązań to po prostu kawałek tkaniny, która u swych końcówek jest tak uformowana, aby można było ją przytwierdzić do drzewa oraz wygodnie na niej usiąść lub legnąć. Takie hamaki są bez wątpienia rozwiązaniem najtańszym. Leżenie na nich wymaga jednak wprawy i początkowo, łatwo jest z nich spaść. Co więcej, aby skorzystać z opisywanej rzeczy, na naszej działce muszą rosnąć przynajmniej dwa solidne drzewa, aby można było rozwiesić między nimi hamak. Odległość między tymi drzewami również nie jest dowolna, gdyż zbyt duża lub za krótka nie pozwoli na rozciągnięcie naszej leżanki. Z tego względu opisywane rozwiązanie nada się raczej do dużych ogrodów, w których rosnąca w nich flora pozwoli na komfortowe rozstawienie oraz odpoczynek na hamaku.
Hamaki dwuosobowe — czy warto je wybrać?
Klasyczny hamak jest przeznaczony dla jednej osoby, gdyż historycznie pełnił funkcję prostego, zajmującego niewiele miejsca łóżka. Także obecnie hamaki jednoosobowe cieszą się olbrzymią popularnością. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ nie każdy lubi leżenie na opisywanym łóżku polowym. Hamak jednoosobowy powinien zostać dobrany przez pryzmat wagi osoby, która będzie na nim leżała. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie o zbyt małej wytrzymałości, wówczas materiał produktu może ulec uszkodzeniu w trakcie użytkowania, a my boleśnie się o tym przekonamy, lądując na glebie. Podobnie pełną wygodę przez korzystanie z opisywanego łóżka polowego uzyskamy, jeśli będziemy się mogli na nim w pełni wyciągnąć. Dobierzmy zatem produktu, który nas interesuje także z uwzględnieniem naszego wzrostu. Jeśli planujemy oddać się drzemce na hamaku, rozważmy, czy nie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem zainwestowanie pieniędzy w produkt, którego materac zapewnia większą stabilność. Hamaki dwuosobowe znakomicie nadadzą się dla małżeństw. Pozwolą one obojgu małżonkom na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz oddanie się na przykład lekturze książki.
Na jakie modele możemy się zdecydować?
Producenci hamaków zdają sobie sprawę z tego, że przestrzeń oraz brak odpowiedniej infrastruktury zielonej mogą być przeszkodami przy korzystaniu z opisywanych produktów. Z tego względu dostarczają rozwiązania, które zawierają od razu stelaż. Dzięki temu hamak może być rozstawiony wszędzie. Pamiętajmy jednak, żeby zorientować się, jak duży jest produkt, który chcemy kupić. Gotowy hamak ze stelażem może mieć nawet około 4 metrów długości, więc nie każdy znajdzie na tyle przestrzeni w ogrodzie, aby go rozstawić. Co więcej, aby zachować trwałość opisywanego hamaku, będzie on wymagał rozmontowania przed zimą. Sam materac hamaku powinniśmy zabezpieczać na bieżąco przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi jak na przykład śnieg, czy zbyt intensywne słońce. Na koniec nie zapominajmy, że opisywane rozwiązanie jest bez wątpienia najdroższe. Trzeba jednak uczciwe przyznać, że hamak ze stelażem daje największy komfort i jest przy tym bezpieczny w użytkowaniu. Poza tym często będzie to jedyna możliwość postawienia hamaku w ogrodzie, jeśli nie posiadamy odpowiednich roślin.