Jak zbudować Mini szklarnię balkonową?
Balkon to idealna przestrzeń do uprawy roślin, które zachwycają różnorodnością i pięknem, utrzymującym się przez cały rok. W zapewnieniu roślinom na balkonie odpowiednich warunków do rozwoju pomoże Ci mini szklarnia balkonowa. Możesz uprawiać w niej warzywa i zioła, hodować rośliny egzotyczne lub przechowywać rośliny w okresie zimowym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zbudować własny mini warzywniak na balkonie. Prezentujemy zalety takiego rozwiązania oraz różne sposoby na własnoręczne stworzenie modnej i praktycznej ozdoby balkonu.
Szklarnia tarasowa i balkonowa - dlaczego warto zbudować?
Domowa mini szklarnia balkonowa to przydatne akcesorium, pozwalające na większe możliwości uprawiania i przechowywania poszczególnych gatunków roślin. Stwarza ona odpowiednie warunki do wzrostu roślin, gwarantując im wyższą temperaturę w stabilnych warunkach. Zatrzymywanie ciepła i przepuszczanie powietrza sprawia, że rośliny mogą swobodnie rosnąć, a Ty możesz czerpać radość z ich hodowli, nawet bez posiadania ogrodu. Mini warzywniak na balkonie z powodzeniem wykorzystasz do uprawy najróżniejszych warzyw i ziół. Dzięki wydłużonemu okresowi wegetacyjnemu przyjemność czerpana z tej aktywności jest gwarantowana. Szklarnia świetnie sprawdzi się również do uprawiania roślin dekoracyjnych, a także do przechowywania tych najbardziej wrażliwych na zimę. Szklarnia balkonowa stwarza również idealne warunki do produkcji rozsadów.
Szklarnia balkonowa - jaką wybrać? Jak zbudować?
Mini szklarnię możesz zamontować na balkonie lub na tarasie. W zależności od tego, jaką przestrzeń chcesz przeznaczyć na uprawę roślin, będziesz mógł wybrać różne wymiary konstrukcji. Szklarnia balkonowa może zajmować bardzo mało miejsca i być przeznaczona wyłącznie dla kilku sadzonek. Taką, małą szklarnię możesz położyć na parapecie, zaoszczędzając przestrzeń. Dzięki temu możesz zdecydować się na szklarnię, nawet jeśli metraż balkonu jest ograniczony. Jeśli interesuje Cię szklarnia tarasowa, w tym wypadku warto zdecydować się na dobudowanie konstrukcji do ściany. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie miejsca oraz stworzenie funkcjonalnego połączenia. Szklarnię możesz zbudować z różnych materiałów, według różnych projektów. Mogą one być duże, małe, stałe, przenośne itd. Do wybudowania szklarni świetnie sprawdzą się metalowe pręty. Możesz wykorzystać także gotowe akcesoria i sprzęty, które wystarczy przerobić, aby uzyskać szklarnię. Przykładem może być nieużywana już szklana witryna.
Mini szklarnia - jak zrobić z drewna? Poradnik krok po kroku
Mini szklarnię możesz przygotować z różnych materiałów, w tym także z drewna. Przed rozpoczęciem budowy musisz kupić odpowiednią ilość kantówek, drewnianych płyt i folii. Konieczne będzie także przygotowanie wkrętarki, wkrętów, takera oraz pilarki. Gdy przygotujesz już sprzęt i materiały, możesz przystąpić do właściwych prac.
- Wykorzystując pilarkę, dotnij wszystkie kantówki zgodnie z projektem.
- Za pomocą wkrętarki połącz ze sobą deski w celu utworzenia szkieletu konstrukcji.
- Wykonaj ramy półek, które będą znajdować się wewnątrz szkieletu.
- W zaplanowanych do tego miejscach przykręć ramy półek do zbudowanej wcześniej konstrukcji.
- Zamontuj drewniane płyty w ramach półek.
- Przygotuj drzwi poprzez połączenie ze sobą odpowiednio dociętych kantówek.
- Gdy drzwi będą już gotowe, zamontuj je na froncie na regulowanych zawiasach.
- Naciągnij folię na konstrukcję szklarni oraz przybij ją takerem na każdej ścianie.
Szklarnia balkonowa z drewna - jak urozmaicić konstrukcję?
Przenośną szklarnię z drewna możesz przygotować w bardzo prosty sposób. Opisany wyżej schemat możesz rozbudować, by zapewnić sobie większą wygodę lub lepszy efekt wizualny. Dla przykładu, półki szklarni możesz zamontować na specjalnych szynach, co umożliwi ich wysuwanie. Oczywiście szklarnia balkonowa drewniana nie musi być budowana z gotowych kantówek i płyt. Możesz wykorzystać w tym celu palety, tworząc z nich piękną i nietypową konstrukcję. Drewno to łatwy do operowania materiał, dlatego możesz dowolnie modyfikować projekty, tworząc własną, nietypową konstrukcję. Warto pamiętać także o tym, by dobrać odpowiednie meble ogrodowe i dodatki do stworzonego w ten sposób wyposażenia balkonu lub tarasu. Wybierając spójne krzesła, meble, stoliki i inne dodatki sprawisz, że przestrzeń będzie świetnie prezentować się na zewnątrz.