Jak zabezpieczyć rośliny przed psem?

2023-04-03
Jak zabezpieczyć rośliny przed psem?

Pies jest wiernym towarzyszem, który jednocześnie wymaga dużego zainteresowania i odpowiedniej opieki z naszej strony. Należy mieć na uwadze, że zwierzak, szczególnie szczeniak, może niszczyć pewne rzeczy. Do takich zniszczeń zalicza się podgryzanie lub rozkopywanie roślin w mieszkaniu, na balkonie, a także w ogrodzie. Warto zatem dowiedzieć się, jak zabezpieczyć rośliny przed psem, aby nie musieć całkowicie rezygnować ze swoich upraw.

Zabezpieczenie roślin przed psem – dlaczego to takie ważne?

Niezależnie od tego, czy mamy mieszkanie, czy dom z ogrodem, to w każdym miejscu nasz pies może powodować spore straty wśród roślin. Pojawia się często pytanie, dlaczego zabezpieczenie kwiatów przed psem jest konieczne. Niestety istnieje wiele przyczyn, przez które nasz pupil będzie niszczył uprawy. Pogryzione kwiaty, poprzewracane doniczki lub rozkopana ziemia w pojemnikach mogą narobić sporo kłopotów. W mieszkaniu najczęściej psy niszczą rośliny z nudów. Inną przyczyną jest to, że pies szuka w ten sposób składników odżywczych, których brakuje w jego codziennej diecie. Ponadto psy często szarpią i gryzą kwiaty z ciekawości bądź dla zabawy. Natomiast w ogrodzie może pojawić się problem kopania ziemi pod kwiatami, a także obsikiwania drzew i krzewów. Kopanie dołów jest instynktowne, a czasem to jedyne rozwiązanie, aby zwierzę schłodziło się w upalny dzień. Natomiast obsikiwanie roślin odgrywa dużą rolę przy zaznaczaniu swojego terenu. Warto zniwelować przyczyny takich zachowań, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto odpowiednio ochronić rośliny przed psem.

Zabezpieczenie roślin przed psami

Zabezpieczenie roślin w domu przed naszym pupilem powinno być dużo łatwiejsze. Przede wszystkim należy zwierzakowi zapewnić odpowiednią ilość zabawek oraz atrakcji, aby nie skupiał się na niszczeniu roślin. Ponadto możemy ustawić doniczki na tyle wysoko, aby były poza zasięgiem czworonoga. Doskonałym rozwiązaniem będą wiszące kwietniki. Jeżeli pies nadal próbuje podgryzać rośliny, powinniśmy zapewnić mu karmę z potrzebnymi składnikami odżywczymi. Znacznie trudniejsze jest zabezpieczenie roślin w ogrodzie. Jednym ze sposobów jest wyznaczenie granicy. Istnieją różnego rodzaju metalowe osłonki na kwiaty, krzewy lub drzewa. Dobrym pomysłem jest zastosowanie palisad czy podmurówki. Jeżeli nie mamy zbyt dużego ogródka, a zależy nam na tym, aby pies nie kopał w grządkach, warto zdecydować się na uprawę pojemnikową. Czasem nieznaczne podwyższenie grządek może przyczynić się do rozwiązania problemu. Jednocześnie nie zapominajmy o tym, by zapewnić psu miejsce, gdzie będzie mógł się bez problemu schłodzić w czasie upalnych dni.

Jak zabezpieczyć rośliny przed sikaniem psa?

Kolejną zmorą, z jaką przychodzi nam się zmierzyć, mając psa, jest obsikiwanie przez niego drzew i krzewów w ogrodzie. Jego naturalne zachowanie w celu zaznaczenia terenu niestety odbija się na tym, że nasze dekoracyjne okazy zaczynają usychać. Jednym ze sposobów na niesfornego psiaka jest zagwarantowanie mu wybiegu. Dobrze jest zatem wydzielić mu miejsce poprzez postawienie fizycznej granicy, gdzie będzie mógł swobodnie biegać. Nawet jeżeli mamy ogród, należy z pupilem regularnie wychodzić na spacer. Innym sposobem jest używanie różnego rodzaju zapachów, które mają działać odstraszająco na czworonogi. Do takich środków zalicza się m.in. amoniak oraz ocet. Psy mają bardzo czuły węch i omijają z daleka miejsca o nieprzyjemnej dla nich woni. Istnieją także gotowe preparaty, dzięki którym będzie można pozbyć się problemu obsikiwania drzew i krzewów. Warto jednak sprawdzić dokładnie ich skład oraz rekomendacje weterynarzy, aby na pewno nie zaszkodzić swojemu pupilowi.

Rozwiązanie problemu u źródła

Jednym ze sposobów na uniknięcie zniszczeń w ogrodzie jest oczywiście zabezpieczanie roślin przed psem. Jednak czasami możemy zauważyć, że pomimo naszych starań pies nadal obsikuje rośliny, rozkopuje w ogrodzie ziemię lub przewraca kwiaty doniczkowe w mieszkaniu. W takim przypadku warto skontaktować się z wykwalifikowanym treserem lub behawiorystą, dzięki czemu będziemy mogli korygować niechciane zachowania czworonoga. Pomogą wtedy odpowiednie komendy, cierpliwość, systematyczność i konsekwencja, a także zaspokojenie konkretnych potrzeb zwierzęcia, które najczęściej są przyczyną niszczenia roślin.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6030 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
POLECAM SPRZEDAWCĘ :)
2024-09-10
Bardzo sprwnie wszystko
pixel