2019-12-04

Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem

Jako nawierzchnia stale użytkowana i narażona na działanie wielu rozmaitych czynników, podłoga potrzebuje specjalnego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Bez względu na to, czy jest pokryta drewnianymi deskami, panelami, czy tworzywem sztucznym, warto odpowiednio o nią dbać. Przykrywanie podłogi dywanami lub chodniczkami może okazać się niewystarczające. Nie zawsze jest to też rozwiązanie komfortowe dla domowników. Co zatem zrobić, żeby podłoga zachowała swój pierwotny wygląd najdłużej, jak to możliwe?

Podstawowe zasady pielęgnacji różnych podłóg

Właściwy dobór metod i środków do pielęgnacji podłogi to pierwszy krok do zachowania jej w doskonałym stanie. Przy podłodze z paneli laminowanych najważniejsze jest unikanie nadmiernej wilgoci i stosowanie odpowiednich, łagodnych środków czyszczących. Podłogi drewniane wymagają systematycznego zamiatania i mycia, jednak koniecznie trzeba stosować do tego wyłącznie określony rodzaj środków. Podłogi nie można nadmiernie przemaczać, a każdy preparat musi być dostosowany do rodzaju pokrywającego ją impregnatu, czyli do lakieru, oleju lub wosku. Sprawdza się tu czyszczenie przy pomocy szmatki lub mopa. Wykładziny dywanowe wymagają natomiast regularnego odkurzania. Raz na jakiś czas warto wyprać je za pomocą przeznaczonego do nich preparatu. Ważne jest też natychmiastowe usuwanie wszelkich plam. Najprostsze w pielęgnacji są podłogi ceramiczne, które można nie tylko z łatwością zamiatać, ale też czyścić środkami chemicznymi i myć bez ograniczeń.

Impregnacja sposobem na zachowanie oryginalnego wyglądu

Impregnacja to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów zabezpieczania podłóg różnego typu. Zadaniem impregnatu jest wniknięcie w głąb materiału, z jakiego wykonana jest podłoga i zabezpieczenie jej w ten sposób przed negatywnymi skutkami drobnych zabrudzeń. Impregnacja chroni też przed działaniem wilgoci. Tworząc na powierzchni podłogi swoisty filtr ochronny, ułatwia też jej czyszczenie. Impregnat można bowiem bezpiecznie myć, bez obawy o zniszczenie desek lub paneli. Ze względu na wytrzymałość, odporność oraz atrakcyjny wygląd takiego wykończenia podłogi, najczęściej stosowanymi impregnatami są lakiery lub wosk olejny. Dla lepszego rezultatu zaleca się powtarzanie impregnacji co kilka lat. W zależności od zastosowanego impregnatu podłoga może wymagać nieco innej pielęgnacji. Zaleca się codzienne dbanie o jej czystość, lecz przy pomocy preparatów przeznaczonych do podłóg lakierowanych lub olejowanych.

Ochrona podłogi przed kurzem i wilgocią

Najprostszą formą zabezpieczania podłogi przed zniszczeniem jest unikanie chodzenia po niej w butach i korzystanie z dobrych wycieraczek oraz chodników znajdujących się w holu lub przedpokoju. Skuteczne otrzepanie i wytarcie butów zmniejsza ryzyko naniesienia na podłogę wilgoci oraz drobinek kurzu lub kamieni. Chodzenie po mieszkaniu w miękkim, domowym obuwiu to dodatkowa inwestycja w utrzymanie atrakcyjnego stanu podłogi. Oczywiście, zakrycie podłogi dywanem o miękkim spodzie również będzie doskonałą ochroną, jednak odbierze radość podziwiania pięknego wykończenia podłogi. Może być jednak dobrym rozwiązaniem na okres jesieni i zimy, kiedy ryzyko zabrudzenia podłogi jest szczególnie duże. Zamiast ciężkich dywanów, można też stosować lekkie, cienkie maty, które są łatwiejsze w rozwijaniu i zwijaniu. Można więc chować je po każdym użyciu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
zakup telefonicznie bardzo szybki i wygodny, szafa super
2024-12-15
Bardzo szybka realizacja zamówienia zgodna z opisem
pixel