2019-10-30

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Zima to trudny okres zarówno dla roślinności i zwierząt, jak i dla naszych kosztownych i stylowych mebli ogrodowych. Większość z nich będzie musiała przetrwać sezon zimowy na zewnątrz, szczególnie wtedy, kiedy nie dysponujemy odpowiednią ilością wolnej przestrzeni w przydomowym magazynie. Aby meble ogrodowe na wiosnę prezentowały się równie dobrze co jesienią, należy o nie zadbać, odpowiednio je zabezpieczając. Wiele osób o tym zapomina i w efekcie meble tracą swój urok.

Zabezpieczanie mebli - ogólne wymagania i wartościowe porady

Zima bywa zabójcza dla materiałów, z których zazwyczaj wykonane są meble ogrodowe. Zimowe dni często bywają bardzo wilgotne z temperaturą dochodzącą do zera lub utrzymującą się nieco powyżej, przez co drewniane meble mogą zawilgnąć. Wówczas chłodne noce spowodują, że woda, która wsiąknęła wprost do struktury drewna, zamarznie, a jak wiemy z lekcji fizyki - zamarzanie wody powoduje zwiększenie jej objętości. W ten sposób struktura drewna zostanie zniszczona. Duża wilgoć wywołuje również rdzewienie, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku mechanizmów (np. huśtawek) i elementów widocznych. Co więcej, bezpośredni dostęp śniegu powoduje również inny kłopot - zacieki i zabrudzenia bardzo trudne do usunięcia. Większości z tych kwestii da się uniknąć, gdy meble drewniane do ogrodu są pokryte bardzo szczelną warstwą lakieru. Niestety wraz z upływem czasu może ona ulegać ścieraniu, dając wodzie bezpośredni dostęp do drewna.

Zabezpieczenie mebli drewnianych

Najważniejsze jest zabezpieczenie mebli jeszcze w lecie, jesienią lub na wiosnę. Jeśli wiemy, że komplety ogrodowe będziemy przechowywać na zewnątrz, warto będzie je dobrze zabezpieczyć za pomocą technicznych impregnatów. Dzięki nim zablokujemy wilgoci i wodzie bezpośredni dostęp do struktury drewna, zmniejszając ryzyko jego gnicia i szarzenia.

Mroźna zima jest dla drewna bardzo trudnym okresem, podobnie zresztą jak lato ze względu na intensywne promieniowanie UV. Czasami warto zastanowić się nad rozebraniem mebli i przechowywaniem w magazynie w częściach - dzięki temu w pełni ochronimy je przed zniszczeniem. Pomieszczenie powinno być suche i dobrze wentylowane, a przy tym nie może być przegrzane. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zastosować pokrowce wykonane z odpowiedniego materiału, na co niewielu klientów zwraca uwagę. Tkanina powinna przepuszczać powietrze i zapewniać wentylację - jej brak może wywołać gnicie i zagrzybienie. Warto zostawić sporo “szpar”, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza.

Zabezpieczenie mebli wykonanych z metalu

Meble ogrodowe z metalu są bardzo wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu znakomicie znoszą wielomiesięczne przebywanie na zewnątrz podczas zimy. Większość z nich jest odpornych na korozję, gdyż zostały pokryte powłoką skutecznie blokującą dostęp wody do gołego metalu. Należy jednak wiedzieć, że każde jej uszkodzenie może przyczynić się do pogorszenia tych właściwości i łatwy rozwój ognisk korozji. Dlatego zawsze przed zimą należy przejrzeć dokładnie każdy metalowy element i podjąć kroki zabezpieczające, np. pomalowanie lakierem całości lub jedynie problematycznych miejsc.

Zimowanie mebli plastikowych

Meble plastikowe są niezwykle łatwe w zabezpieczaniu - zarówno te gładkie, jak i w formie sztucznego rattanu. Zawsze przed zimą należy je bardzo dokładnie oczyścić i przykryć plandeką - może być to nawet zupełnie nieprzepuszczalna folia. Można jej używać dlatego, że plastik jest materiałem pozyskanym sztucznie, w związku z czym w żadnym stopniu nie chłonie wody. Dzięki temu meble wykonane z tego materiału są odporne na starzenie wskutek dostępu wody, lecz bardzo słabo znoszą bezpośrednie działanie mocnego promieniowania UV latem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-24
Obsługa perfekcyjna
2024-12-23
Szybka dostawa nawet przed czasem, wszystko jest ok
pixel