2020-02-12

Jak ułożyć sztućce przy stole

Układ stołu od lat budzi uzasadnione zainteresowanie i jest fascynacją dla wielu osób. Poprawne przygotowanie stołu do spotkania jest jednym z elementów savoir vivre i może wiele powiedzieć o gospodarzu, u którego się gości. Każdy uczestniczył chociaż raz w życiu w rozmowie dotyczącej tego, gdzie przy stole powinny siedzieć poszczególne osoby, jaką kolejność potraw wprowadzić, czy też do jedzenia bezy używać łyżeczki. Chociaż rytuał i etykieta siedzenia przy stole nie ma dzisiaj aż takiego znaczenia i symboliki, jak w epoce baroku, to jednak warto zwracać na niego uwagę. Poza tym, samo urządzenie stołu może być swego rodzaju dziełem sztuki, które zachwyci gości przy nim siedzących. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, układ stołu nie jest czyimś wymysłem, ale ma praktyczny aspekt. Szczególnie istotne w tym kontekście jest ułożenie przy nim sztućców. Poniżej przeczytasz, jak zrobić to prawidłowo.

Od czego zacząć rozkładanie sztućców?

Na naszym stole powinny znaleźć się przede wszystkim elementy, których będziemy używać. Nie ma większego sensu w ustawieniu na stole na przykład noża do ryb, skoro nie przewidujemy podania dania rybnego. Taki nadmiar wprowadza tylko niepotrzebny chaos i bałagan. Sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu i przed znalezieniem się na stole zostać dokładnie wypolerowane. Układamy je zawsze zgodnie z kolejnością, w której będą spożywane posiłki. Oznacza to, że do jedzenia przystawek, czy pierwszych serwowanych dań sięgniemy po sztućce, które są oddalone najdalej od talerza po jego bokach. Do jedzenia ostatnich potraw użyjemy tych elementów zastawy, które są ustawione najbliżej talerza. W naszym zestawie może znaleźć się wiele elementów. Do stołu możemy nakryć kilka rodzajów widelców, w tym między innymi widelec do przystawki, widelec do ryb, widelec do dania głównego oraz widelec do ciasta. Zestaw noży prezentuje się niemniej bogato. Wyróżniamy w nim nóż do przystawki, nóż do ryb, nóż do dania głównego oraz nóż do pieczywa. Stosunkowo mniej znajdziemy łyżek. Są to: łyżka do zupy oraz łyżeczki do herbaty i ciasta.

Ustawienie sztućców

Jak pisaliśmy, ustawienie elementów zastawy ma zastosowanie praktyczne. Najdalej na prawo od talerza powinniśmy ustawić nóż do przystawki. Z kolei zaś najdalej na lewo jest miejsce dla odpowiadającemu mu widelca do przystawki. Jest to naturalne, jeśli planujemy jeść przystawkę jako pierwszą. Dalsze ustawienie jest zależne od dań, które będziemy serwować. Przyjmijmy, że w jadłospisie przewidzieliśmy rybę. W takim przypadku na lewo od noża do przystawki ustawimy nóż do ryb. Jego funkcją nie jest krojenie, ale porcjowanie dania i oddzielanie mięsa od ości. Z kolei po prawej stronie od widelca do przystawki położymy widelec do ryb. Widelec do ryb jest mniejszy od innych widelców oraz ma tylko 3 zęby. Najbliżej talerza po jego prawej stronie stawiamy nóż do dania głównego. Jest on największy z noży dostępnych na stole. Z kolei najbliżej lewej strony talerza kładziemy widelec do dania głównego. I w tym przypadku jego gabaryty go odróżniają od pozostałych widelców a do tego ma 4 zęby. U wezgłowia talerza kładziemy widelczyk do ciasta i łyżeczkę do deserów we wskazanej kolejności, czyli łyżeczka nad widelczykiem. Zęby widelca powinny być skierowane na prawo, natomiast głęboka cześć łyżeczki na lewo. Łyżeczkę do kawy zawsze kładziemy na spodku. Podobnie zróbmy z nożem do pieczywa, który powinien spoczywać na stosownym talerzyku.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-23
Wszystko super , szybka dostawa , huśtawka wisząca (kokon) bardzo ładna:) polecam
2024-12-16
Wszystko perfekcyjnie i w terminie
pixel