Jak układać palisady ogrodowe?
Każdy z nas marzy o tym, aby jego ogród prezentował się możliwie najpiękniej. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to właśnie ogród jest miejscem, w którym podczas ładnej pogody spotykamy się z przyjaciółmi czy relaksujemy po ciężkim dniu. Aranżując swój ogród, istotne jest nie tylko to, aby zadbać o odpowiedni dobór rośliny, ale i o dodatki, które wpłyną pozytywnie na odbiór całej aranżacji. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, w jaki sposób układać palisady ogrodowe, dlaczego warto się na nie zdecydować i o czym trzeba pamiętać w związku z ich zakładaniem.
Palisady ogrodowe i ich zalety
Palisady ogrodowe i obrzeża ogrodowe pozwalają na sprytne oddzielenie poszczególnych stref w danym ogrodzie. W ogrodnictwie wykorzystuje się je również do łączenia różnych poziomów, tworzenia rabat czy po prostu do odgradzania krzewów i drzew oraz zabezpieczenia trawnika przed osypywaniem się kory. Palisady i obrzeża łączą w sobie zastosowanie praktyczne wraz z ponadczasową estetyką. Nie można zapominać o tym, że w zależności od wyboru danego wariantu i wykończenia, nasz ogród będzie prezentował się zupełnie inaczej po montażu.
W jaki sposób montować palisady?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, montaż palisad wcale nie jest zbytnio skomplikowany. Przede wszystkim niezwykle istotne jest to, aby miejsce, w którym planujemy ustawić palisady, było płaskie i równoległe do utwardzanej przez nas powierzchni. Będziemy mieć wtedy gwarancję tego, że palisada nie ulegnie naciskowi, a co za tym idzie — nie przestanie spełniać swoich podstawowych funkcji. Jeżeli planujemy zamontować palisadę na wyjątkowo mokrej ziemi, dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze wykonanie drenażu, dzięki któremu uchronimy palisadę od gromadzenia się wody i jej zniszczenia. Jeżeli decydujemy się na montaż wysokich palisad, czyli takich, które mają powyżej 60 cm, warto zadbać o to, aby były one montowane pojedynczo. Producenci zalecają ustawianie poszczególnych elementów w pionie, pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy palisadami.
O czym jeszcze pamiętać podczas montowania palisad?
Zanim jeszcze przystąpimy do montowania palisady, niezwykle istotne jest wykonanie dobrego fundamentu, który zapewni nam odpowiednią statyczność i długą żywotność danej palisady. Palisadę należy ustawiać na betonie, który nie jest jeszcze całkowicie suchy. Oczywiście — im większa jest wysokość palisady, tym większa musi być głębokość wbudowywania.
Rodzaje palisad
W zależności od naszych preferencji i możliwości danego ogrodu — możemy zdecydować się nie tylko na typowe szare palisady, ale i na wersje w kolorach cegły, grafitu czy zieleni. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wybrać dla siebie palisadę w kolorze, który imituje kamień naturalny. W ogrodnictwie palisady są podzielone nie tylko ze względu na ich kolor, ale i kształt oraz wielkość. Możemy tutaj wyróżnić między innymi palisady betonowe o nierównomiernym kształcie, które są często wykorzystywane w ogrodach w stylu wiejskim lub nowoczesnym. Z kolei palisady betonowe o okrągłym kształcie zdecydowanie lepiej sprawdzają się wtedy, gdy chcemy w prosty sposób oddzielać rabaty od trawnika. Palisady betonowe o kanciastym kształcie dzięki swojej surowej formie, rewelacyjnie sprawdzają się w nowoczesnych ogrodach, a przy tym wyglądają po prostu bardzo estetycznie.
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz ogród prezentował się harmonijnie i po prostu bardzo estetycznie — zdecydowanie warto wykorzystać w nim palisady, które od lat są doceniane ze względu na swoje praktyczne i estetyczne zastosowanie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, montaż palisad wcale nie jest taki skomplikowany, a odpowiednie poukładanie poszczególnych elementów konstrukcji sprawi, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć się wyjątkową aranżacją w naszym ogrodzie. Palisady ogrodowe polecamy zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych terenów.