Jak pielęgnować ogród jesienią?

2017-09-19
Jak pielęgnować ogród jesienią?W naszym artykule „Co ogrodnicy robią we wrześniu?” wymieniliśmy najważniejsze zadania i obowiązki ogrodników, przypadające na przełom lata i jesieni. Skupiliśmy się wtedy na upiększaniu ogrodu i planowaniu jego zasobów oraz wyglądu tak, aby za kilka miesięcy osiągnąć pożądane efekty. Temat ten rozwinęliśmy w kolejnym tekście pt. „Co ozdabia ogród jesienią?”. Wspominaliśmy jednak, że trzeba też nieustannie opiekować się naszą przydomową przestrzenią – warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, co należy zrobić, aby ogród był zadbany i dobrze przygotowany na coraz bardziej wymagającą pogodę. W czasie jesienno-zimowym ogród wymaga nieustannej pracy, często skrupulatnej i czasochłonnej. Ilość obowiązków, jakie przypadają na ten czas, jest naprawdę spora. Zaliczają się do niej bowiem wszelkie działania, których rezultaty nie będą widoczne od razu, a bez których trudno będzie zrealizować projekt „Piękny ogród”. Mimo to, wszystkie rodzaje prac można usystematyzować, dzięki czemu łatwiej będzie nam ustalić odpowiedni plan i zorganizować wolny czas tak, aby prace te przynosiły wiele radości i zadowolenia, nie kojarząc się z trudnymi zadaniami. Poniżej podpowiadamy, na czym warto się skupić.

1. Oczyszczamy

Oczyszczanie ogrodu z pozostałości roślin to jedna z tych czynności, którą z pewnością należy zaliczyć do obowiązkowych i podstawowych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: usuwając szczątki roślin, które mieliśmy w ogrodzie, zadbamy o to, aby w późniejszym czasie nie walczyć z ich gniciem oraz z chwastami. Co więcej, pomoże nam to w przygotowaniu kompostu. Kompost natomiast będzie nam w przyszłości służył jako źródło niezbędnych składników mineralnych, którymi można nawozić glebę.

2. Pielęgnujemy

Pamiętajmy o tym, aby rośliny nieustannie pielęgnować. Do prac pielęgnacyjnych zaliczyć można wiele czynności, spośród których najważniejszymi są podlewanie oraz zwalczanie chorób, które zauważymy. To jednak nie wszystko – nie można bowiem zapominać, że ogród to nie tylko kwiaty i krzewy, ale także trawnik oraz oczko wodne. Co prawda, z końcem lata trawa rośnie coraz wolniej, ale nie możemy przestać jej podlewać. Innymi słowy: podlewamy trawnik tak długo, póki jest to możliwe, czyli tak długo, póki dni są jeszcze ciepłe. Następnie oczyszczamy trawnik z liści i kosimy go dbając o to, aby jego wysokość nie była krótsza, niż pięć centymetrów. Oczyścić z resztek materii organicznej należy również oczko wodne. Koniecznie skupmy się też na tym, aby odłowić ryby (jeśli głębokość zbiornika jest mniejsza, niż metr) oraz rośliny wodne, które są wyjątkowo wrażliwe na mróz. Jeśli zbiornik jest bardzo płytki, najlepiej po prostu spuścić z niego wodę.

3. Chronimy

Kolejnym ważnym punktem na liście obowiązków każdego ogrodnika jest zapewnienie odpowiedniej ochrony – nie tylko roślinom, ale również wszystkim innym elementom, które znajdują się w ogrodzie, a także przebywającym tam ptakom. Pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć altanę i taras, dokonać niezbędnych napraw i prac konserwatorskich, uporządkować całą przestrzeń i regularnie ją doglądać. Wybudujmy również karmnik dla ptaków i zadbajmy o dostarczanie im pożywienia. Najważniejsze przecież jest to, aby w naszym ogrodzie panowały: ład, harmonia i spokój. Przypomnijmy: późny okres letni oraz wczesna jesień to czas największych porządków w ogrodzie. To właśnie wtedy ogrodnicy mają najwięcej zajęć i obowiązków – dlatego też w najbliższym czasie na naszym blogu dokładnie przyjrzymy się niektórym z nich, aby doradzić, jak najlepiej się z nich wywiązać.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
Wszystko zgodnie z opisem idealne krzesło ,mega wygodne
2024-12-17
Super jestem bardzo zadowolona, tylko potrzebne są jeszcze dwie półki
pixel