Jak ochronić ogród przed suszą i jednocześnie zaoszczędzić na podlewaniu?

2017-06-06
Jak ochronić ogród przed suszą i jednocześnie zaoszczędzić na podlewaniu?Czas, gdy wielkimi krokami zbliża się lato, jest zwykle także porą, gdy coraz bardziej przejmujemy się tym, czy aby na pewno zapewniamy naszym roślinom optymalne warunki do wzrostu, kwitnienia i owocowania. Gdy na dworze jest gorąco, jedną z kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, jest to, czy rośliny mają wystarczająco dużo wody. Susza może być niszcząca nawet dla najbardziej zadbanego ogrodu – ale z kolei rachunek za wodę w gospodarstwie, w którym ogród podlewa się często i obficie, także potrafi być przygnębiający… Jak zatem utrzymać rośliny w dobrym zdrowiu a rachunki na znośnym poziomie?

Zacznij od gruntu

Jak wszystko w ogrodzie, także i hartowanie przed suszą powinno zacząć się od poziomu gruntu. Piaszczystą, przepuszczalną glebę wzbogać kompostem, który ułatwi zatrzymywanie wilgoci. Dodaj trociny, żwir, czy nawet agrotkaninę, aby powstrzymać parowanie i utrzymać wilgoć tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli przy korzeniach.

Krytycznie przyjrzyj się spryskiwaczom

Jeżeli masz obrotowe spryskiwacze, mamy dla Ciebie złą wiadomość: może i są dobre dla dzieci, które uwielbiają przebiegać przez nie w czasie upałów, ale do nawadniania roślin nadają się znacznie gorzej, bo znaczna część wody wyparowuje, zanim w ogóle dotrze do gleby. Z kolei reszta po prostu moczy liście, co może przyczynić się do rozwoju chorób i szkodników…

Zbieraj deszczówkę

Beczka na deszczówkę powinna zmieścić się nawet w najmniejszym ogrodzie – nie warto z niej rezygnować! Nie przyda się na wiele w okresie dotkliwej suszy, ale w czasie zwyczajnej pogody pozwoli Ci znacznie zmniejszyć ilość wody zużywanej do podlewania ogrodu.

Starannie dobieraj rośliny – i miejsca dla nich

Odpowiednia selekcja roślin to podstawa stworzenia odpornego na suszę ogrodu. Wybieraj gatunki lokalne, które są przystosowane do wahań temperatury i wilgotności, ze szczególnym uwzględnieniem krzewów i drzew: ich korzenie mogą sięgać po wilgoć do głębokich warstw gleby, czego większość bylin, roślin jednorocznych i ziół nie potrafi. Ważne na równi z doborem roślin jest ich rozmieszczenie: „wiecznie spragnione” rośliny, takie jak hortensje czy hosty, powinny być zgrupowane tam, gdzie ziemia jest bardziej wilgotna. Z kolei odporni na suszę, kochający słońce i skwar twardziele, jak rozmaryn, szałwia czy lawenda, mogą spokojnie rosnąć na mocno nasłonecznionych, suchszych połaciach ogrodu.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Super jakość i szybka wysyłka
2024-11-19
Pomoc związana z zamówieniem udzielona bardzo sprawnie i rzetelnie. Produkt zgodny z oczekiwaniami. Natychmiastowa przesyłka. Pełen profesjonalizm. Polecam. 5 z plusem
pixel