Jak nawozić trawnik przed zimą?
Nadchodzące mrozy mogą negatywnie odbić się na kondycji trawnika, sprawiając tym samym, że na wiosnę będzie wymagał dużo czasochłonnych prac, aby wrócił do dobrej formy. Na szczęście wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację jesienią, żeby po sezonie działka czy ogród na nowo prezentowały się estetycznie i były zielone, a niskie temperatury nie spowodowały obumarcia zarówno terenu zielonego, jak i posadzonych roślin. Jak nawozić trawnik przed zimą? Mamy kilka sprawdzonych sposobów!
Po pierwsze – sprawdź, czego potrzebuje gleba
Prace na działce czy w ogrodzie należy zawsze rozpocząć od analizy gleby. Pierwszy i najważniejszy krok zabiegów pielęgnacyjnych na przydomowym terenie pozwala na określenie składu podłoża i zawartości poszczególnych związków mineralnych. Dzięki temu wiesz, czego potrzebuje ono najbardziej, a na podstawie wyników z laboratorium dobrać odpowiedni nawóz jesienny, który dostarczy glebie wszystko, czego potrzebuje, aby bez szkód przetrwać zimę. Jeśli nie masz możliwości przeprowadzenia analizy, najlepszym wyborem będą dostępne w sklepach ogrodniczych mieszanki wieloskładnikowe. Choć są one droższe niż ich jednoskładnikowe odpowiedniki, to ich działanie jest o wiele bezpieczniejsze dla trawnika. Dodatkowo ich stosowanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka tzw. przenawożenia. Nie zapomnij także o pozostałych roślinach znajdujących się w ogrodzie.
Po drugie – odpowiedni dobór nawozu jesiennego
Wiesz już, że podczas nawożenia trawnika przed zimą należy stosować specjalne nawozy jesienne, które powinny być albo dopasowane do potrzeb gleby, albo wieloskładnikowe. Czym różnią się tego typu produkty od tych zarezerwowanych na pozostałe pory roku? Przede wszystkim składem – zawartość azotu jest dość niska, a czasami nie ma go wcale. Zamiast niego mieszanki zawierają odpowiednią ilość cennych dla roślinności potasu i fosforu. Pierwszy z nich odpowiada za zwiększenie odporności trawnika na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, np. niskich temperatur, śniegu, deszczu czy wiatru. Z kolei fosfor ma za zadanie przygotować glebę i teren zielony do nadchodzącej zimy, stymulując wzrost systemu korzeniowego. W przeciwieństwie do nawozów wiosennych i letnich jesienne mieszanki nie wpływają na pobudzenie wzrostu trawnika – za to właśnie odpowiada znajdujący się w nawozach na słoneczne miesiące azot.
Po trzecie – ważne, kiedy nawozisz trawnik przed zimą
W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie czy na działce nieważne jest tylko to, jak nawozić trawnik przed zimą, ale także kiedy. Jak się okazuje – termin rozpoczęcia i zakończenia prac ma ogromne znaczenie. Po analizie gleby i zakupie odpowiedniego nawozu jesiennego należy jak najszybciej przystąpić do działania. Optymalny czas rozsiewania mieszanek przypada na przełom sierpnia i września. Co istotne, wszystkie produkty ze zbyt dużą ilością azotu nie mogą być stosowane po 30 lipca. Dlaczego? Uniemożliwi to roślinności odpowiednie przygotowanie się na nadchodzące mrozy, co w efekcie może doprowadzić do ich przemarznięcia i obumarcia. Po zakończeniu nawożenia trawnika na około 4 miesiące przed zakończeniem roku kalendarzowego nie należy powtarzać tej czynności. Nadchodzące tygodnie to czas, w którym powinien on odpoczywać, a nie być pobudzany do wzrostu. Co istotne, przed rozpoczęciem prac koniecznie zapoznaj się z instrukcjami producenta znajdującymi się na opakowaniu nawozu jesiennego!