Jak nauczyć kota korzystać z kuwety
Małe kocięta uczą się korzystać z kuwety między drugim a czwartym tygodniem życia, przede wszystkim podpatrując zachowanie matki. Często zdarza się jednak, że w domu nie ma dorosłego kota lub - że trafił do nas dorosły kot, który wcześniej z kuwety nie korzystał. W niniejszym artykule podpowiemy więc, na czym należy się skupić, ucząc kota higieny, a także - jaką kuwetę wybrać, gdzie ją ustawić i w co wyposażyć, aby była ona dla naszego pupila jak najbardziej wygodna.
O czym warto pamiętać?
Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowych. Po pierwsze: jeśli w domu mamy więcej niż jednego kota, musimy zakupić odpowiednią liczbę kuwet. Rachunek jest tu prosty: na jednego pupila przypada jedna kuweta, choć warto zainwestować też w dwie dodatkowe, na wszelki wypadek. Jeśli chodzi o miejsce, w którym powinna się ona znaleźć - ważne, aby było ono łatwo dostępne, a także bezpieczne. Po drugie: zadbajmy o to, aby korzystanie z kuwety nie stresowało kociaka - miejsce, w którym ją ustawimy, powinno być odpowiednio odizolowane i ciche. Najczęściej jest to łazienka lub niewielka toaleta. W przypadku małych kotów, idealne będą kuwety z niskimi brzegami, ponieważ kociak bez problemu do takiej wejdzie. Co prawda, częściej będziemy musieli sprzątać pomieszczenie i usuwać rozsypany żwirek, ale z czasem będziemy mogli oswajać kota np. z kuwetą krytą, zapewniającą mu większą intymność. I jeszcze jedna ważna uwaga: w pobliżu kuwety nie można kłaść miski z jedzeniem!
Jakie wyposażenie należy zakupić?
Na początek wystarczy właściwie dobrany żwirek oraz łopatka, z której korzystać będziemy podczas sprzątania kuwety. Najlepiej sprawdzi się żwirek delikatny i bezzapachowy. Nie może on kłuć kota, ani odrażać zbyt intensywną wonią. Ważne też, by korzystanie z kuwety nie wiązało się z hałasem, który zestresuje i przestraszy naszego pupila. Świetnym patentem jest żwirek bentonitowy lub drewniany, który jest najbardziej uniwersalny i drobny, a przy tym nie naraża kota na reakcje alergiczne.
Jak powinna przebiegać nauka korzystania z kuwety?
Nauka korzystania z kuwety nie powinna stresować kota - musimy być więc cierpliwi, spokojni i zrelaksowani. Pozwalajmy kotu na błędy - nie zmuszajmy go, jeśli będzie stawiał wyraźny opór i odczekajmy chwilę, aż nabierze do nas i do nowego miejsca zaufania. Starajmy się też odpowiednio ukierunkować kociaka, na przykład poprzez pokazanie mu, że żwirek jest dla niego, w związku z tym może w nim drapać i swobodnie się po nim poruszać. Nie zrażajmy się, jeżeli kot nie zrozumie naszych intencji od razu i załatwi się w innym miejscu. W żadnym wypadku na niego nie krzyczmy, a w przypadku sukcesu - okażmy radość i zadowolenie!
Co, jeśli kot nie chce załatwiać się w kuwecie?
Przyczyn może być sporo, dlatego warto wówczas skontaktować się z weterynarzem i/lub doświadczonym, zaufanym behawiorystą. Może się okazać, że powód jest błahy - często jest to źle dobrany żwirek, nieodpowiednie miejsce, które powoduje u kota dyskomfort lub miska z jedzeniem, znajdująca się w zbyt blisko kuwety. Zdarza się jednak, że powodem jest przykre, traumatyczne doświadczenie lub choroba - wówczas powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, który otoczy kota profesjonalną opieką.
A gdzie znaleźć odpowiednie kuwety? Odpowiedź jest prosta: w naszym sklepie, gdzie dostępne są również wygodne kuwety transportowe dla kota i transportery dla zwierząt.