Jak i kiedy sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad
Jednymi z najchętniej wybieranych iglaków do ogrodu są tuje. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to wyjątkowe i bardzo charakterystyczne rośliny ozdobne. W dzisiejszym wpisie opowiemy, w jaki sposób sadzić tuje i o czym należy pamiętać, aby wyrosły na prawdziwą dekorację każdego ogrodu. Jakie jest 10 najważniejszych zasad uprawy tej rośliny? Zapraszamy do lektury!
1. Zakup tuje w sprawdzonym miejscu
Swoją przygodę z tują musisz rozpocząć od jej zakupu. Polecamy decydować się na rośliny, które pochodzą od sprawdzonych dostawców. Niestety tuje, które oferują duże sklepy, są często w mizernej kondycji.
2. Posadź swoją roślinę w odpowiednim miejscu
Zaleca się, aby tuje sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. To rośliny, które są bardzo odporne na mróz, dlatego mogą być sadzone nawet do kilku tygodni przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.
3. Przygotuj podłoże i narzędzia ogrodnicze
Tuje uwielbiają glebę, która jest żyzna, ale radzą sobie praktycznie w każdych warunkach. Tuja nie przyjmie się na przesuszonej ani zbyt wodnistej glebie. Podczas kopania tui, przydadzą się odpowiednio dobrane narzędzia ogrodnicze, takie jak szpadel, czy haczka motyczka.
4. Wybierz dla tui odpowiednie miejsce
Jeżeli chcesz, aby roślina przetrwała nawet mroźną zimę, doskonałym rozwiązaniem będzie ulokowanie jej w dobrze nasłonecznionym miejscu. Warto również zadbać o to, aby tuja była dobrze zabezpieczona przed wiatrem.
5. Odpowiednie namoczenie korzeni
Zanim przystąpisz do sadzenia tui, istotne jest również to, aby zanurzyć jej korzenie w wiaderku z wodą. Tuja powinna znaleźć się w nim na około 15 minut, aby jej korzenie były odpowiednio zwilżone.
6. Przygotowanie dołka dla tui
Przed posadzeniem tui należy wykopać głęboki dół, który wypełnisz żyzną ziemią. Do tego dołu warto dodać specjalne podłoże do iglaków. Zaleca się, aby dołek był co najmniej dwa razy mniejszy niż bryła korzeniowa danej rośliny.
7. Usuń trawę, która znajduje się wokół tui
Powodem słabego wzrostu tui jest często to, że zostaje ona posadzona bezpośrednio na trawie. W takim przypadku roślina konkuruje o wodę z gleby i nie ma możliwości ładnie się rozwinąć. Warto również pamiętać o tym, że tuja musi stać pionowo.
8. Zachowaj odpowiednią odległość między tujami
Tuje muszą być posadzone w taki sposób, aby na siebie nie nachodzić. Tuja potrzebuje dużo miejsca do swobodnego wzrostu, dlatego należy zachować co najmniej 50/60 cm pomiędzy roślinami.
9. Pamiętaj o odpowiednim podlewaniu
Tuja powinna być podlewana tuż po posadzeniu, o odpowiednim nawodnieniu należy również pamiętać w ciągu pierwszych tygodni życia rośliny. Tuje można polewać rano albo wieczorem.
10. Przygotuj odpowiedni nawóz dla swojej tui
W celu połączenia przyjemnego z pożytecznym, wokół tui możesz wysypać warstwę kory, która zapobiegnie powstawaniu chwastów, a przy tym sprawi, że tuja będzie prezentować się atrakcyjnie.
Tuja to przepiękna roślina, która jest wspaniałą ozdobą ogrodów. Jeżeli będziesz pamiętał o tym, w jaki sposób odpowiednio ją posadzić — na pewno szybko odwdzięczy się przepięknym i bardzo atrakcyjnym wyglądem.