Jak hodować zioła na balkonie? W czym i jak je sadzić?
Świeże liście mięty do orzeźwiającego napoju z cytryną? A może drobno pokrojony tymianek i lubczyk do domowej marynaty? Wszystko to jest możliwe z wyjątkowo aromatycznymi i przepysznymi ziołami uprawianymi na balkonie! Wystarczy odpowiedni pojemnik, dobrej jakości ziemia i oczywiście poświęcenie czasu, aby uzyskać zioła, które można wykorzystywać dosłownie w każdej potrawie. Jak posadzić zioła na balkonie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Jakie zioła uprawiać na balkonie?
Jakie zioła na balkonie mogą zostać posadzone w doniczkach? Możliwości, jak się okazuje, jest naprawdę wiele. Kompozycja ziół i roślin, która stanie za oknem, to gwarancja smaku dosłownie każdej potrawy – od zwykłej wody z cytryną i miętą, aż po wykwintne krewetki przygotowane z sosem z aromatyczną kolendrą czy bazylią. To właśnie te zioła są jednymi z najpopularniejszych na polskich balkonach. Ponadto warto dodać tradycyjną pietruszkę naciową, stosowany w praktycznie każdym domu koper, majeranek czy cząber. Popularnym wyborem jest także rzeżucha – smaczne, niedrogie kiełki, które mogą zastąpić te sklepowe. Rukola i roszponka mogą z powodzeniem rosnąć w warunkach balkonowych. Z roślin wieloletnich polecamy ponadto macierzankę, melisę, rozmaryn i lubczyk. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swoich sił w uprawie lawendy i szałwii lekarskiej.
Rośliny wieloletnie na balkon – idealny wybór
Jakie zioła hodować na balkonie oprócz tych najpopularniejszych? Wspominaliśmy o roślinach wieloletnich takich jak melisa, rozmaryn czy tymianek. To jednak nie wszystkie możliwości. Warto zdecydować się na równie popularny szczypiorek, szalotkę, oregano oraz czosnek. Te rośliny wieloletnie będą oddawać plony przez długi czas, a przy tym nie wymagają znacznej pielęgnacji. Zachęcamy jednocześnie do uprawy nieco mniej popularnych roślin zielonych, takich jak kozieradka, trawa cytrynowa czy mizuna, czyli japońska gorczyca. Coraz częściej miłośnicy balkonowych ogrodów decydują się na ogórecznik lekarski, bo jego kwiaty oraz liście mogą być wykorzystywane w sałatkach, dodając im przede wszystkim walorów estetycznych. Pamiętaj jednak, że wieloletnie gatunki muszą być bezwzględnie zabezpieczone przed mrozem, a gdy nadejdzie odwilż, konieczne jest ich regularne podlewanie.
W czym uprawiać zioła na balkonie?
Jak hodować zioła na balkonie, aby mieć pewność, że te będą smaczne, aromatyczne, a jednocześnie mocno obrosną? Należy zacząć od ich „domu”. Świetnym wyborem będzie tradycyjna skrzynka, duża i obszerna, gdzie może pojawić się nie jedna, ale kilka odmian ziół. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to ryzykowny zabieg, ponieważ konkretne rodzaje mogą wymagać nieco innej ziemi, a przy tym zmiennego nawodnienia czy też nasłonecznienia. Skrzynki to niejedyna możliwość, coraz częściej wykorzystuje się również pojemniki przygotowane specjalnie z myślą o ziołach lub tradycyjne doniczki. Najlepiej, jeśli produkty są wykonane z ceramiki, betonu, tworzyw sztucznych lub blachy, dzięki czemu będą odporne na działanie wilgoci i nie dojdzie do ich uszkodzenia. Ponadto można zdecydować się na wersje drewniane, które nie tylko są bardzo trwałe, ale również świetnie się prezentują.
Zioła na balkonie – jak prawidłowo je sadzić?
Jak posadzić zioła na balkonie? Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiedni pojemnik. Następnie konieczne jest wykonanie drenażu, przez który będzie przechodził nadmiar wody z doniczki. Tutaj doskonale sprawdzi się żwir – może go być około 5 centymetrów. Keramzyt lub drobno potłuczone ceramiczne doniczki także będą w porządku. Wykorzystaj po prostu to, co masz pod ręką, a jeśli nie masz żadnych z tych materiałów, kup najtańszą wersję. Po wykonaniu drenażu wsyp podłoże, czyli żyzną ziemię, która będzie sięgać poziomu około 5 centymetrów poniżej górnego brzegu doniczki lub innego pojemnika. Dzięki temu w trakcie podlewania, a nawet w przypadku ulewnego deszczu ziemia nie podniesie się do poziomu, w którym brudna już woda wylewałaby się poza doniczkę. Ma to także znaczenie w przypadku, gdy zdecydujesz się na ułożenie warstwy kory, ograniczającej parowanie wody.
Jaka ziemia do ziół na balkonie?
Wiesz już, w czym sadzić zioła na balkonie, poznałeś gatunki roślin, czas więc dowiedzieć się więcej o ziemi, bez której nie byłoby możliwe hodowanie aromatycznych ziół. Co ciekawe, nie jest wymagane stosowanie specjalistycznych gleb. Wystarczy postawić na popularną ziemię ogrodową, którą dostaniesz w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Zdecyduj się na uniwersalną wersję, aby każdy z gatunków ziół mógł swobodnie zakiełkować, a następnie obdarować Cię przepysznymi liśćmi, korzeniami czy kwiatami. Podczas umieszczania ziemi w doniczce warto przemyśleć wymieszanie jej z nawozem o spowolnionym działaniu, co spowoduje stopniowe uwalnianie substancji odżywczych, które pobiorą przede wszystkim rosnące korzenie roślin. Jak widzisz, przygotowanie ziół do hodowli na balkonie nie należy do zadań trudnych, a ponadto nie jest takie kosztowne!
Gdzie ustawić doniczki z ziołami?
Jak sadzić zioła na balkonie, aby te obrodziły? Konieczne jest przemyślenie rozstawienia samych pojemników, w których znalazły się rośliny. Należy podkreślić, że nie ma w ich przypadku specjalnych wymagań, ale warto pamiętać o tym, że zioła uwielbiają słońce. Doskonale więc będzie, jeśli Twój balkon znajduje się po stronie południowej. Południowy wschód lub południowy zachód to również odpowiednie kierunki, które pozwolą naświetlać doniczkę przez większą część dnia. Jeżeli jednak Twój balkon znajduje się w miejscu, gdzie światło słoneczne dociera jedynie przez krótki czas, nic nie szkodzi, nie musisz bowiem rezygnować ze wszystkich ziół. W takich warunkach znakomicie poradzą sobie te najpopularniejsze, które z pewnością wykorzystasz w kuchni, a więc mięta, pietruszka oraz szczypiorek, a ponadto szałwia lekarska, estragon, melisa, rzeżucha i roszponka.
Nawożenie i przycinanie ziół na balkonie
Już wiesz, jak posadzić zioła na balkonie, a także znasz odpowiednie ich ułożenie względem słońca. Jednak to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Bardzo ważna jest również pielęgnacja ziół w czasie ich wzrostu, mowa tutaj o nawożeniu oraz przycinaniu. Wszystkie rośliny w pojemnikach, o których dziś pisaliśmy, muszą być nawożone – potrzebują bowiem wielu składników odżywczych. Warto podkreślić, że te, które trafią bezpośrednio do kuchni, powinny być zasilane nawozami bez chemii. Dobrym wyborem może okazać się biohumus – korzystaj z tego preparatu raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta. Systematycznie przycinaj oraz skub wierzchołki roślin, co może im pomóc lepiej się krzewić i zagęszczać. Aby cieszyć się aromatyczną kuchnią pełną świeżych ziół, warto podczas hodowania roślin na balkonie zastosować podane w tym artykule porady.