Jak czyścić meble tapicerowane? Garść cennych porad
Meble tapicerowane znajdują się niemal w każdym domu. Tapicerowane krzesła mają swoje stałe miejsca przy kuchennym stole czy w jadalni, a tapicerowane sofy lub tapicerowane narożniki to standard w niejednym wnętrzu. Warto pamiętać o tym, że materiał na tego rodzaju meblach może szybko ulec zabrudzeniu podczas codziennego użytkowania. Wiedzą to szczególnie rodzice małych dzieci. Decydując się na meble tapicerowane, trzeba zatem wiedzieć, jak je czyścić oraz pielęgnować, aby szybko się nie zniszczyły. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak łatwo czyścić meble tapicerowane.
Czym wyczyścić krzesła tapicerowane i inne meble?
Meble tapicerowane najlepiej czyścić łagodnym środkiem piorącym do tapicerki czy też metodami domowymi. Początkowo można użyć płynu do mycia naczyń lub innego lekkiego środka i samemu spróbować wyczyścić brud. Jeśli plama jest zbyt duża i zaschnięta, należy użyć wówczas specjalnego środka, dostępnego w sklepie chemicznym. Możesz także wyczyścić plamę specjalnym odkurzaczem piorącym lub przy użyciu pary.
Jak wyczyścić tapicerkę kanapy domowym sposobem?
Najwygodniejszą i być może najszybszą oraz najbezpieczniejszą metodą czyszczenia mebli tapicerowanych jest użycie specjalnego środka czyszczącego. Jednak nie każdy chce używać silnych preparatów chemicznych. Jeśli zabrudzenie czy plama są niewielkie, można wtedy śmiało spróbować mniej agresywnych metod. Domowe sposoby mogą być bowiem równie skuteczne.
Do domowego czyszczenia mebli tapicerowanych, takich jak sofy tapicerowane, wystarczą woda, płyn do mycia naczyń, woda utleniona oraz ściereczka z mikrofibry. Większość tych akcesoriów z pewnością masz w domu zawsze pod ręką, a jeśli nie — kupisz je za grosze.
- Określ rodzaj tkaniny
Jeżeli zdecydujesz się na czyszczenie środkiem chemicznym, używaj wyłącznie odpowiedniego preparatu, właściwego dla danej tkaniny. Jeśli nie masz pewności, jaki to jest rodzaj materiału, poszukaj metki. Możesz ją znaleźć na przykład na spodzie lub tyle kanapy. Jeśli mebel już nie posiada metki, przetestuj środek do czyszczenia w niewidocznym miejscu — może to być tył kanapy czy spód krzesła.
- Usuń luźne zabrudzenia odkurzaczem — ziemia, piasek, kurz
Luźne zabrudzenia mogą szybko przekształcić się w trwałą plamę, ciężką do zlikwidowania, dlatego jeśli na tapicerce znajdują się takie zabrudzenia, usuń je od razu. Możesz je strzepać na podłogę lub wciągnąć za pomocą odkurzacza.
- Do czyszczenia użyj wody utlenionej lub płynu do naczyń
Za pomocą ściereczki z mikrofibry, wyczyść plamę przy użyciu płynu do naczyń. Do tego celu możesz również wykorzystać wodę utlenioną. Przetrzyj plamę płynem lub nadtlenkiem wodoru. Pozostaw przez około 10 minut i suchą ściereczką wyczyść do sucha, ewentualnie pozostaw do wyschnięcia. Jeśli używasz wody utlenionej, sprawdź w niewidocznym miejscu, jak dany materiał na nią zareaguje. Niektóre tkaniny mogą bowiem ulec odbarwieniu.
Czyszczenie mebli tapicerowanych za pomocą pary
Odkurzacz parowy zapewni głębokie czyszczenie, które sprawdzi się świetnie między innymi w przypadku narożników tapicerowanych. Jeśli nie masz własnego odkurzacza parowego, popytaj znajomych. Możesz również zamówić profesjonalne czyszczenie mebli tapicerowanych do domu.
Jak prać krzesła tapicerowane?
Przygotuj łagodny roztwór czyszczący, mieszając 1 łyżeczkę płynnego detergentu do prania w misce (1 litr) wody i dobrze wymieszaj. Ważne jest, aby podczas dogłębnego czyszczenia krzeseł tapicerowanych unikać przemoczenia materiału, dlatego do czyszczenia tkaniny używaj nasączonej płynem ścierki, ale wyciśniętej, aby woda nie zmoczyła całego krzesła.
Jak czyścić krzesła winylowe?
Ponieważ winyl jest gładkim, nieco błyszczącym materiałem, łapie mniej brud, dzięki czemu jest łatwiejszy do czyszczenia. Aby wyczyścić krzesło winylowe, użyj sody oczyszczonej. Sodę oczyszczoną można użyć w postaci pasty (zmieszaj wodę z sodą). Tak przygotowaną pastę nałóż na plamę i delikatnie szoruj, aż plama zejdzie. Pozostaw pastę na 10 minut, a następnie wytrzyj do sucha.