Drewno w ogrodzie — przechowywanie, konserwacja
Meble drewniane są ozdobą i chlubą zarówno domu, jak i ogrodu. Drewno doskonale wygląda i jest bardzo przyjemne w dotyku. Drewniane meble ogrodowe świetnie komponują się z kostką brukową, którą jest wyłożone patio czy też z deskami tarasu. Nie rażą w oczy także w sytuacji, w której decydujemy się na ich postawienie na podłożu naturalnym, jakim jest na przykład trawa. Warto jednak pamiętać o tym, że meble drewniane wymagają dużej ilości troski oraz wiedzy na temat tego, w jaki sposób zachować naturalne piękno surowca, z którego zostały zrobione. Z dalszej części wpisu dowiesz się jak konserwować drewno.
Konserwacja drewna — czy na pewno taka trudna?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje drewniane elementy, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych — pamiętaj o ich impregnacji. Jest to prosta czynność, która polega na pokryciu drewna specjalnymi substancjami, które czynią je odpornym na przykład na działanie ognia, pękanie, czy też na szkodniki, takie jak korniki. Impregnacja jest możliwa z użyciem środków rozpuszczalnikowych, olejowych i solnych. Środki rozpuszczalnikowe są przeznaczone do impregnacji drewna znajdującego się na zewnątrz lub w pomieszczeniach, w których rzadko przebywają ludzie. Impregnaty olejowe to po prostu oleje, którymi nasączamy drewno. Z kolei impregnaty solne przeznaczone są do ochrony drewna konstrukcyjnego przed pożarami i insektami, w szczególności więźby dachowej i elementów nośnych konstrukcji, takich jak szopy. Co jest ciekawe przy tych impregnatach to to, że są one bezbarwne, a wszelkiej maści odcienie i kolory pojawiają się na nich, jeśli impregnacja się powiodła. Do rzadkich gatunków drewna warto zakupić środki specjalistyczne.
W jaki sposób impregnować drewno?
Impregnacja drewna jest bardzo prosta, ale wymaga wcześniejszego przygotowania materiału. Drewno przeznaczone do konserwacji powinno być oczyszczone z wszelkich niedoskonałości. Jeśli to możliwe, to dla lepszego efektu szczeliny i pęknięcia powinny zostać wypełnione specjalną szpachlą do drewna. Impregnacja powinna przebiegać w etapach, gdzie na początku nakładamy pierwszą oraz kolejne warstwy przygotowanego przez nas impregnatu. Drewno przygotowane do impregnacji powinno być suche. Jeśli je wcześniej myliśmy, to przed podjęciem właściwych czynności powinniśmy odczekać kilka dni.
Metody impregnacji drewna
Meble drewniane można impregnować na wiele sposobów. Do najskuteczniejszych sposobów impregnacji należy tzw. metoda próżniowo – ciśnieniowa. Ze względu jednak na konieczność posiadania do niej specjalistycznego sprzętu, nie jest możliwa do zastosowania w domowych warunkach. Inną metodą impregnacji jest zanurzanie drewna w środku impregnującym. I tutaj jednak jest mało prawdopodobnym skorzystanie z tej metody przy konserwacji drewna w domowych warunkach, gdyż wymaga posiadania dużej ilości impregnatu oraz specjalnej wanny, w której ten impregnat miałby się znajdować. W domowych warunkach najskuteczniejszy sposób impregnacji drewna stanowi jego malowanie. Do tej czynności wystarczy obecność pędzla, gąbki lub innego narzędzia, za pomocą którego naniesiesz impregnat na drewno. Co więcej, dzięki precyzji pracy nie stracisz dużo środka impregnującego, który jest zazwyczaj drogi.
Jakie drewno wybrać do mebli ogrodowych?
Główną cechą mebli ogrodowych powinna być ich wytrzymałość, wysoka odporność na ścieralność oraz warunki atmosferyczne. Drewnem doskonałym na meble ogrodowe jest, chociażby dąb. Dębina jest bardzo wytrzymała, trudna w obróbce i wyjątkowo piękna. Dobrym substytutem drewna dębowego są inne gatunki drewna twardego, takie jak buk czy jesion. Te warianty są bardzo wytrzymałe, ale w porównaniu do dębiny zdecydowanie tańsze. Rozważ także meble ogrodowe z drewna iglastego, którym jest nasz rodzimy modrzew. Ma on piękny odcień i nie posiada tendencji ku pękaniu i gniciu. Jest też bardzo wytrzymały.