Drewniana ścieżka w ogrodzie - jak ją przygotować?

2018-08-29
Drewniana ścieżka w ogrodzie - jak ją przygotować?W naszych artykułach wielokrotnie poruszaliśmy temat ogrodowych ozdób i dobrodziejstw: wspominaliśmy już o dekoracjach, które można zrobić metodą "do it yourself", pisaliśmy o korzystnych dla zdrowia warzywach oraz przyprawach, doradzaliśmy też, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na budowę domku na drzewie. Dziś również skupimy się na na tym, co jest zarówno estetyczne, jak i praktyczne – na ścieżkach ogrodowych, wykonanych z drewna. W jaki sposób je przygotować? Jaki materiał wybrać? O jakich czynnościach nie można zapomnieć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnych akapitach.

1. Drewno

Skoro ścieżka ma być drewniana, zacząć musimy od… drewna. Wbrew pozorom, dobór odpowiedniego materiału wcale nie jest łatwy – chodzi przecież o to, aby był on jak najbardziej wytrzymały i odporny na różne warunki atmosferyczne, a przy tym łatwy w obróbce. Dobrą inwestycją z pewnością okażą się grube drewniane plastry, które uzyskane zostały po ścięciu drzew o równie grubych pniach, choć niezłym pomysłem jest też zaopatrzenie się w potężne kołki drewniane. W pierwszym przypadku celować powinniśmy w dąb, w drugim mamy nieco większy wybór, bowiem na rynku dostępne są także kołki sosnowe oraz akacjowe. Wspomniane materiały bez problemu znajdziemy w sklepach, ale warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępny jest także specjalnie przygotowany drewniany bruk, najczęściej dębowy.

2. Obróbka drewna

Plastry drewna, z których zrobiona będzie nasza ogrodowa ścieżka, powinny mieć średnicę około 40 centymetrów i grubość mniej więcej 20 centymetrów. Materiał musi być odkorowany – tak, aby następnie nie zaczął się psuć i był w pełni bezpieczny podczas użytkowania. Skoro mowa o bezpieczeństwie – szczególną uwagę należy poświęcić szlifowaniu drewna, ponieważ tego typu obróbka pozwoli wzmocnić przygotowywane elementy i uchronić je przez działaniem np. deszczu, nam natomiast zdecydowanie bardziej odpowiadać będzie kontakt z gładką nawierzchnią. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o impregnacji, aby materiał był skutecznie chroniony m.in. przed grzybami, szkodnikami, czy też pleśnią i wilgocią. Co dalej? Pozostaje nam już tylko ułożenie odpowiedniego koryta, drenaż, dokładnie ułożenie wysuszonego drewna i oczyszczenie całego terenu – tak, by można było szybko cieszyć się nowym punktem na naszej ogrodowej mapie! Prawda, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać? Dodatkowo, drewniana ścieżka jest ekonomiczna oraz bardzo estetyczna – warto więc przemyśleć zainwestowanie w ten właśnie patent! Jesteśmy przekonani, że miłośnikom spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu tego typu rozwiązanie zdecydowanie przypadnie do gustu.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6163 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Super jakość i szybka wysyłka
2024-11-12
Super
pixel