Dom pełen roślin - ozdabiamy salon!
2019-01-28
Zimą warto zadbać o to, aby nieco ocieplić domowe wnętrza – tak dosłownie, jak i w przenośni. Dobrym pomysłem będzie więc zmiana aranżacji w salonie, sypialni i/lub kuchni, choć sięgnąć można po bardziej subtelnie i zdecydowanie prostsze rozwiązania: drobne dodatki, przyciągające uwagę wzornictwo, pastelowe barwy oraz… oryginalne rośliny. W dzisiejszym artykule skupimy się na tych ostatnich i podpowiemy, na jakie opcje się zdecydować, aby ciekawie udekorować pokój dzienny.
Te trzy propozycje na pewno przypadną do gustu każdemu, kto planuje wprowadzić do domu odrobinę wakacyjnego klimatu. Kolejne rośliny przedstawimy już niedługo!
1. Monstera dziurawa
Monstera dziurawa cechuje się dużymi, rozłożystymi liśćmi w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni. Roślina ta naturalnie rośnie w lasach tropikalnych, choć świetnie sprawdzi się również w warunkach domowych. Potrzebuje ona wilgotnego (choć nie bardzo mokrego) podłoża o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, najlepiej czuje się w miejscach dobrze rozjaśnionych (ale takich, które nie mają bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi), a najlepsza temperatura dla monstery to 18-20 stopni Celsjusza. Co ważne, latem jej liście należy regularnie zraszać wodą, zimą jej wymagania nie są jednak zbyt duże.2. Sansewieria gwinejska
Sansewieria gwinejska, potocznie występująca pod nazwą „wężownica gwinejska” - roślina pochodząca z Afryki równikowej, od wielu wieków uprawiana w warunkach domowych, zazwyczaj osiągająca do 60 cm wysokości. Wyróżnia się długimi, sztywnymi, zielonymi liśćmi (z lekko żółtymi brzegami), które rosną w pionie. Cechuje się wyjątkową wytrzymałością na szkodliwe warunki atmosferyczne (takie, jak na przykład susza lub silne promienie słoneczne) i niewielkimi wymaganiami, dotyczącymi uprawy. W czasie zimy najlepiej podlewać ją mniej więcej co trzy tygodnie, przesadza się ją co dwa/trzy lata, a nawóz stosuje się wyłącznie w sezonie letnim. Świetna ozdoba, której pielęgnacja z pewnością nie jest czasochłonna.3. Pachira wodna
Pachira wodna znana jest także jako „drzewo butelkowe” i pochodzi z Ameryki Południowej. Jej cechą charakterystyczną jest spory rozmiar, jaki osiąga w domowych warunkach – przeciętnie bowiem morze mierzyć około metra (ale zdarzają się okazy, mające ponad dwa metry), przypominając niewielkich rozmiarów drzewko. Można ją przycinać, dlatego łatwo uzyskać zwarty kształt delikatnie opadających liści. Roślina ta – podobnie, jak dwie powyższe propozycje – nie jest trudna w uprawie: dobrze znosi trudne warunki, najlepiej czuje się w jasnym miejscu, nie przepada za bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi i potrzebuje temperatury, wynoszącej około 18-20 stopni Celsjusza. To, o czym koniecznie trzeba pamiętać, decydując się na uprawę pachiry wodnej, to system jej podlewania – zimą nie powinniśmy dostarczać jej zbyt dużych ilości wody (chociaż latem należy ją obficie podlewać), zadbać też musimy o to, aby temperatura w domu nie spadła poniżej 12 stopni Celsjusza.Te trzy propozycje na pewno przypadną do gustu każdemu, kto planuje wprowadzić do domu odrobinę wakacyjnego klimatu. Kolejne rośliny przedstawimy już niedługo!
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2019