Czy można łączyć różne kolory mebli? Jak je łączyć?
Wszystkie meble w tym samym kolorze to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu. Obecnie jednak bardzo często decydujemy się na pewne kombinacje, aby stworzyć wnętrze jedyne w swoim rodzaju. Czy meble w różnych kolorach można łączyć ze sobą? Jeśli tak, jak to zrobić poprawnie, aby nie namnożyć odcieni, które kompletnie nie będą do siebie pasowały. Pozwól, że przedstawimy Ci kilka propozycji, dzięki którym łatwiej dopasujesz kolory mebli w swoim domu.
Wspólne cechy mebli o różnych kolorach
Czy meble muszą być w jednym kolorze? Na to pytanie wiele osób stojących przed wykończeniem mieszkania czy domu nie zna odpowiedzi. Chcemy jednak pospieszyć z rozwiązaniem, które rozwieje wszelkie wątpliwości. Nowoczesne, ale również klasyczne wnętrza mogą zawierać meble w kilku barwach. Warto przy tym zachować umiar, ale przede wszystkim należy skupić się na tym, aby wybrane kolory pasowały do siebie. Gwarancją pięknego wnętrza z meblami o różnych barwach okaże się także dobór kontrastujących odcieni, które od razu przywołują na myśl ten drugi kolor, tak jak jest to w przypadku czerni i bieli.
Jak łączyć stare meble z nowymi? Kolor to nie wszystko!
W dzisiejszych czasach wraca się do stylu vintage, także tego klasycznego, w którym główną rolę odgrywają prostota i drewno. Jak połączyć kolory mebli w salonie, aby prezentował się on w sposób klasyczny, ale jednocześnie wpisywał się w nowoczesne standardy? W tym pomieszczeniu pojawi się bowiem sprzęt RTV i wiele innych dodatków. Przede wszystkim zachowaj umiar, najlepiej, gdy jeden ze stylów będzie przodujący, dzięki temu wnętrze będzie spójne i wszystkie znajdujące się w nim elementy będą do siebie pasowały. Dobrym wyborem będą dodatki w postaci jednej szafki zakupionej u osoby handlującej zabytkowymi produktami. Tak też będzie w przypadku, gdy zechcesz postawić na klasyczne wykończenie w całości – wtedy dobrym wyborem mogą okazać się rolety, co z kolei wraz ze sprzętem RTV będzie przypominać o nowoczesności.
Różne meble w jednym pokoju – jakie barwy wybrać?
Czy można łączyć różne kolory mebli, a przy tym zachować odpowiedni styl wykończenia, który nie będzie przesadzony? Oczywiście, że tak, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest dobranie barw pasujących do siebie. Jednym z najciekawszych przykładów, jak to zrobić, jest połączenie klasycznego stylu, w postaci mebli z ciemnego lub jasnego dębu, wraz z tapicerowanymi sofami, fotelami i krzesłami w kolorze butelkowej zieleni. Elegancja i harmonia zostaną zachowane, a Ty możesz mieć pewność, że taki wystrój spodoba się nie tylko domownikom, ale także wszystkim tym osobom, które zdecydują się Ciebie odwiedzić. Kierując się nieco ku nowoczesnemu kanonowi piękna, możesz także połączyć szarość z intensywnym, ciemnym niebieskim kolorem, co prezentuje się doskonale.
Powiązania kolorystyczne – biel i błękit to niejedyna możliwość!
Wspominaliśmy już o butelkowej zieleni i ciemnym dębie, nie zabrakło bieli ani błękitu czy też niebieskiego wraz z szarym. Czy to koniec możliwości? Oczywiście, że nie! Szary to uniwersalna barwa, która doskonale wpisuje się w wiele wnętrz, a świetnym tego przykładem może być pomieszczenie, w którym zagościła szarość, stonowane, rozjaśnione panele, a do tego komoda oraz pufy w ciemnym zielonym kolorze. Jak Ci się podoba taka kompozycja? Co powiesz na połączenie stylu loftowego – znanego również jako styl industrialny, a więc mebli wykonanych zarówno z drewna, jak i metalu – z bielą? Wnosi to do pomieszczeń świeżość, a jednocześnie wciąż nie brakuje w nich klasycznego charakteru. Już wiesz, jak łączyć kolory mebli w salonie i innych pomieszczeniach, aby miało to sens i dobrze wyglądało.
Meble drewniane w różnych odcieniach – maksymalnie dwa na wnętrze
Często jest tak, że decydujemy się na zakup mebli drewnianych z różnych źródeł lub też kolekcji. Wtedy może dojść do sytuacji, w której produkty nie do końca będą do siebie pasować. Co więcej, może się okazać, że w jednym pomieszczeniu znajdą się trzy lub cztery różne odcienie, co nie prezentuje się dobrze. Pamiętaj więc, aby zawsze stawiać na maksymalnie dwa różne odcienie – zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest prosta, masz szansę stworzyć wnętrze, w którym wszystko będzie ze sobą współgrało. Doskonale widać to na przykładzie kuchni z otwartą jadalnią. Jeżeli wyspa w kuchni jest jasnego koloru, niech stół również prezentuje się w podobny sposób. W tym samym pomieszczeniu ciemniejsze blaty w kuchni powinny łączyć się z ciemnymi meblami w otwartej przestrzeni jadalni, albo z dodatkami do wykończenia w ciemnym odcieniu.
Jakich połączeń kolorów unikać?
Jak widzisz, meble znajdujące się w jednym pomieszczeniu nie muszą być w tym samym kolorze. Nie da się jednak ukryć, że są połączenia barw, które mogą zaburzać cały wystrój pomieszczenia, między innymi salonu. Czego więc unikać? Przede wszystkim połączenia odcieni ciepłych z zimnymi, a więc dla przykładu intensywnego, błękitnego z pomarańczą, wiśnią, a nawet zielenią. To samo dotyczy pozostałych barw, takich jak fiolet z czerwienią. W zamian za to możesz zastosować błękit z bielą, czerń z bielą, fiolet z barwą kremową czy też intensywny, granatowy w połączeniu z szarością, o której wspominaliśmy. Mimo pewnych ograniczeń możliwości wciąż pozostaje wiele.