Co ogrodnicy robią w maju?

2017-05-05
Co ogrodnicy robią w maju?W tym roku nie widać tego ani trochę, niestety, ale zazwyczaj maj jest tym miesiącem, w którym następuje powolne przechodzenie od wiosny ku latu. A maj w ogrodzie jest szczególnie cudowny: łączy w sobie wiosenną świeżość z niemal letnią już obfitością! Dla ogrodników maj jest bardzo przyjemny: pracy jest znacznie mniej niż w kwietniu, który jest okresem intensywnego sadzenia i siania, a jednocześnie można już podziwiać spektakularne efekty wcześniejszych zabiegów. Czym jeszcze powinniśmy zająć się w tym miesiącu?

Uwaga na przymrozki

Mamy tego roku wyjątkowo zimną wiosnę – w niektórych regionach Polski prognozy wciąż jeszcze straszą przymrozkami. Niektóre rośliny mogą wciąż wymagać ochrony. W cieplejsze noce warto wystawiać niezahartowane rośliny do hartowania, na przykład do inspektu. Można też ustawić je przy ciepłej ścianie budynku i okryć agrowłókniną.

Pomidor: król polskiego ogródka

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, stąd ich ciepłolubność: nie lubią, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Teraz, gdy wciąż jeszcze jest dość zimno, trzymaj je pod folią lub w inspekcie (albo nawet w mieszkaniu) tak długo, jak to tylko możliwe – a kiedy już zdecydujesz się przenieść je do ogrodu, zadbaj o to, by zasadzić je w najcieplejszym dostępnym punkcie grządki, aby zminimalizować ryzyko przechłodzenia. Pamiętaj też, aby nigdy nie sadzić pomidorów obok ziemniaków: zaraza, jedna z najpowszechniejszych chorób tych roślin, może między nimi przechodzić!

Cebulki niech jeszcze zostaną

Większość popularnych kwiatów cebulowych już przekwitła, ale nie spiesz się z wycinaniem ich pozbawionych kwiatów pędów: zaczekaj na to około półtora miesiąca od ostatniego kwitnienia. Rośliny wykorzystają ten czas, aby odzyskać siły – a jednocześnie zwierzęcy mieszkańcy ogrodu zyskają dodatkowe schronienie.

Przytnij rośliny wieloletnie

Anglicy majowe przycinanie bylin nazywają czasem The Chelsea Chop, czyli „przycięcie Chelsea”, ponieważ wykonuje się je mniej więcej w czasie trwania słynnej na całym świecie ogrodniczej wystawy. Przycięcie roślin wieloletnich nada im ładniejszy kształt i zapobiegnie nadmiernemu płożeniu się, jednocześnie przyczyniając się do zagęszczenia pędów.

Uważaj na szkodniki

Przyroda jest już całkiem obudzona do życia – także, niestety, taka, której nie życzymy sobie w naszym ogrodzie! O tej porze chroń przed szkodnikami zwłaszcza krzaki róż oraz lilie, ale uważnie obserwuj także pozostałe rośliny, wypatrując oznak zaatakowania przez nieproszonych gości. To samo dotyczy chwastów: czas zintensyfikować wysiłki mające na celu ich usunięcie!
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 6225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
zakup telefonicznie bardzo szybki i wygodny, szafa super
2024-12-17
Super jestem bardzo zadowolona, tylko potrzebne są jeszcze dwie półki
pixel