Co czytają ogrodnicy? #1
2018-08-31
Na jakie książki warto zwrócić uwagę, kiedy naszą największą pasją jest prowadzenie ogrodu? Po jakie tytuły sięgnąć, jeśli chcemy pogłębić wiedzę na temat drzew, kwiatów i krzewów? Gdzie szukać informacji oraz inspiracji, a także… wzruszeń i wrażeń? Można, na przykład, kierować się publikacjami, polecanymi w ramach niniejszego bloga!
Zgodnie z zapowiedzią, jaką umieściliśmy wczoraj w naszych mediach społecznościowych, w tym także na Facebooku – przedstawiamy pierwszą część cyklu, poświęconego lekturom idealnym dla miłośników roślin i ogrodów.
1. „Sekretne życie drzew”
Peter Wohlleben (wyd. Otwarte, 2016) Sądzicie, że wiecie wszystko na temat drzew? A może uważacie, że w drzewach nie ma absolutnie nic zaskakującego? Po lekturze tej książki z pewnością zmienicie zdanie, zupełnie inaczej spojrzycie też na otaczającą Was przyrodę. Peter Wohlleben, autor polecanej książki, jest leśnikiem, który pochwalić się może wyjątkowym zmysłem obserwacji oraz równie wyjątkową wrażliwością. Jak nikt inny snuje opowieści o sekretach drzew – niekiedy wywołujących uśmiech na twarzy, innym razem wprawiających w niemałe osłupienie. Bo czy można wyobrazić sobie, że drzewa mają pamięć, potrafią się wzajemnie o siebie troszczyć i – przede wszystkim – cały czas się ze sobą komunikują? A jednak badacz i pisarz udowadnia, że to wszystko dzieje się naprawdę.2. „Błyskotliwa zieleń"
Stefano Mancuso, Alessandra Viola (wyd. Bukowy Las, 2017) Skoro wspomnieliśmy o „Sekretnym życiu drzew”, nie możemy pominąć kolejnej pozycji, która udowadnia, że rośliny – nie tylko drzewa – są organizmami o wiele bardziej złożonymi niż nam się wydaje. Co więcej, są one wyjątkowo inteligentne, choć nadal nie potrafimy w pełni ich zrozumieć. Stefano Mancuso, który na co dzień zajmuje się neurobiologią roślin, przekonuje nas natomiast, że zrozumienie (czasem subtelnych, czasem wyrafinowanych) zachowań roślin może przyczynić się do rozwoju wielu dziedzin nauki, a dalej – do zwiększenia komfortu życia. Okazuje się bowiem, że wiedza na temat tego obszaru przyrody potrafi zainspirować nawet specjalistów od… robotyki!3. „Inteligencja kwiatów”
Maurice Maeterlinck (wyd. Wydawnictwo MG, 2017) Jeśli po lekturze „Sekretnego życia drzew” oraz „Błyskotliwej zieleni” nadal nie będziecie wierzyć w niesamowite możliwości, jakimi dysponują rośliny, koniecznie przeczytajcie wydaną rok temu „Inteligencję kwiatów” Maurice’a Maeterlinck’a. Autor, który zasłynął popularnymi esejami z pogranicza filozofii i nauk przyrodniczych, wyjątkowo umiejętnie wyjaśnia, jak wielki – i nadal nie do końca zbadany – jest geniusz właśnie natury. Czy kwiaty są inteligentne? Jakimi mechanizmami operują? Po jakie środki sięgają, aby zrealizować cele? O jakich celach można tu mówić? Tego wszystkiego dowiecie się z książki, która jest tak samo błyskotliwa, jak przedmiot zawartych w niej obserwacji i refleksji. Ppowyższe tytuły to pozycje obowiązkowe dla wszystkich, którzy interesują się otaczającym nas światem. Pozwalają one lepiej przyjrzeć się temu, na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi – potężnej, niesamowitej, tajemniczej przyrodzie. Oddając się w podróż, podczas której przewodnikami będą trzej wspomniani autorzy, z pewnością inaczej postrzegać będziemy to, co dzieje się dookoła nas, nierzadko dokonując przełomowych odkryć.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2018