Architekt krajobrazu - w czym pomoże?
2017-08-27
Na naszym blogu niejednokrotnie doradzaliśmy jak zadbać o ogród i jak go urządzić, aby każdy czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Wspominaliśmy już o tym co zrobić, aby ogród był przyjazny dzieciom, w jaki sposób zorganizować kameralne przyjęcie dla przyjaciół i krewnych oraz po jakie akcesoria ogrodowe sięgnąć, aby umilić sobie letni wypoczynek na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko musimy robić sami – coraz częściej bowiem sięga się po pomoc architekta krajobrazu.
Czym zatem zajmuje się architekt krajobrazu? Ujmując rzecz w dużym skrócie, należałoby odpowiedzieć, że... czarowaniem. Zawód ten jest niezwykle interdyscyplinarny - dobry architekt krajobrazu nie jest więc jedynie świetnym projektantem. Musi on odnajdywać się nie tylko w dyscyplinach artystycznych, ale także przyrodniczych, inżynierskich, a nawet socjologicznych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ jego zadaniem jest stworzenie przestrzeni, która będzie jednocześnie piękna, funkcjonalna i bezpieczna. Wyjaśnijmy zatem, jakie są jego najważniejsze obowiązki.
Ogród, który zachwyca, urzeka i cieszy oko
Architekt krajobrazu doskonale zna się na bieżących trendach – wie, jakie rozwiązania są najbardziej pożądane, co najbardziej zachwyca i czego nie stosować, aby uniknąć zbędnego przepychu. Pamiętajmy, że piękno ogrodu nie polega na zastosowaniu prostych, efekciarskich chwytów. Istotne jest, aby przestrzeń była schludna – jej zasoby należy zatem dobrać skrupulatnie, nie kierując się przesadnym rozmachem, który często mylony jest z elegancją. Osoba projektująca ogród powinna mieć odpowiednie poczucie estetyki, a także umiejętność wykreowania takiego miejsca, które będzie zgodne z osobowością i temperamentem jego właścicieli.Przestrzeń, która jest użyteczna i funkcjonalna
Ważnym elementem pracy architekta krajobrazu jest – jak wspomnieliśmy wyżej – zaprojektowanie ogrodu tak, aby był on nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale również funkcjonalny i dopasowany do potrzeb osób, które będą z niego korzystać. Architekt zaproponuje zatem stworzenie takiej przestrzeni, którą następnie będziemy mogli utrzymać i kontrolować. Uwzględni zatem nasz wiek, stan zdrowia oraz dostosuje miejsce do różnych funkcji, jakie będzie ona pełnić. Miejmy na uwadze, że ogród powinien być tak samo piękny, jak i użyteczny. Cieszący oko krajobraz powinien być jednocześnie miejscem zabawy i odpoczynku. Tak, jak salon w domu – powinniśmy w nim spędzać miłe chwile, czasem zamieniając go w salę kinową, a czasem w plac zabaw.Miejsce, które jest bezpieczne i komfortowe
Bezpieczeństwo i komfort to jedne z podstawowych założeń, którymi powinniśmy się kierować, wybierając projekt naszego ogrodu. Nie zawsze jednak udaje nam się wszystko przewidzieć i nad wszystkim zapanować – warto więc skorzystać z pomocy kogoś, kto jest odpowiednio doświadczony i kto ma dogłębne wykształcenie w tej dziedzinie. Architekt krajobrazu na pewno będzie wiedział, jakie rozwiązania zastosować i jakie rośliny uwzględnić, aby korzystanie z ogrodu było bezpieczne, na przykład dla naszych pociech. Pomoże on również zadbać o to, aby opieka nad wymarzoną przestrzenią nie była codziennym trudem, lecz przyjemnością i zajęciem, które wykonujemy z uśmiechem na twarzy. Podsumujmy: architekt krajobrazu posiada wszystkie kompetencje, które są niezbędne podczas planowania ogrodu skrojonego na miarę naszych potrzeb. Doskonale poradzi sobie zatem z zaprojektowaniem miejsca, które będzie ładne, schludne, łatwe do utrzymania i przyjemne do życia. Co więcej – uwzględni on wszystkie aspekty, które mogą umknąć naszej uwadze. Warto więc mu zaufać!
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2017