Jak działa zbiornik na deszczówkę? Czy warto go kupić? Ekologiczne rozwiązania

2023-04-10
Jak działa zbiornik na deszczówkę? Czy warto go kupić? Ekologiczne rozwiązania

W polskich domach coraz częściej pojawiają się zbiorniki na deszczówkę. Rozwiązanie to z zasady jest ekonomiczne oraz ekologiczne. W przypadku gospodarstw domowych może ono skutecznie ograniczyć zużycie wody użytkowej, ponieważ woda opadowa może być wykorzystywana w warunkach sanitarnych. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby nawadniała pola oraz ogródki. Jednak podczas zakupu zbiornika na deszczówkę warto przemyśleć jego pojemność, która będzie odpowiadała zapotrzebowaniu. O czym jeszcze należy pamiętać?

Zalety zbiorników na deszczówkę

Zacznijmy od tego, czy warto kupić zbiornik na deszczówkę. Jak się okazuje, zalet tego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim w naszym kraju mamy do czynienia z postępującym deficytem wody, a wszystko to spowodowane jest zmianami klimatycznymi. Częste susze w okresie letnim mogą znacząco zmniejszyć możliwości gospodarstw domowych, między innymi w kwestii korzystania z wody użytkowej do podlewania i nawadniania ogrodów czy pól. Zbiornik w tym przypadku sprawdzi się znakomicie – zagospodaruje wodę opadową, którą wykorzystasz we wspomnianych sytuacjach, ponadto woda ta może działać w warunkach sanitarnych, a więc między innymi w liniach wodociągowych odpowiadających za toaletę. Jedyną wadą zbiornika jest jego cena oraz koszt montażu, co jednak zwróci się w postaci niższych rachunków.

O czym pamiętać, kupując zbiornik na deszczówkę?

Aby zbiornik na deszczówkę działał prawidłowo, konieczny jest wybór produktu dobrej jakości. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim na materiał – tutaj do wyboru jest kilka możliwości, między innymi plastik, drewno oraz metal. W przypadku zbiorników podziemnych konieczny jest zakup produktu wykonanego z bardzo trwałych tworzyw, tylko wtedy można liczyć na ich długofalową pracę. Zbiornik na wodę powinien mieć kształt zapewniający stabilność, dobrze, jeśli został wykonany metodą bezspoinową, co zwiększa szczelność i wytrzymałość. Dołączony do zbiornika filtr siatkowy pozwoli skutecznie odsiać największe nieczystości, takie jak liście czy żwir, które mogłyby być powodem zatkania się rur. Kolejne ważne elementy to otwory do zamontowania węża oraz kraniku czy podstawka pod zbiornik pozwalająca ustawić produkt na żądanej wysokości.

Zbiornik podziemny – czym się charakteryzuje?

Jak działa zbieracz wody deszczowej w wersji podziemnej? To model, który zakopywany jest na terenie działki. Różni się więc od modelu naziemnego przede wszystkim tym, że jest wykonany ze znacznie bardziej wytrzymałych materiałów. Woda przechowywana pod ziemią to bezpieczniejszy wybór pod kątem sanitarnym, a wszystko ze względu na fakt, że pod gruntem warunki do rozwoju glonów oraz mikroorganizmów są znacznie trudniejsze od tych, jakie panują na powierzchni. Oczywiście zbiornik podziemny ma także swoje wady, a jedną z nich jest inwazyjny sposób montażu, mimo to po zainstalowaniu nie jest on widoczny, co także ma swoje zalety. Co więcej, wersja podziemna skuteczniej, a co za tym idzie, w większej ilości gromadzi wodę opadową.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę – poznaj je!

Chcemy jednocześnie przedstawić naziemne zbiorniki na deszczówkę, które wcale nie muszą odchodzić w zapomnienie. Wciąż stawiają na ten model przede wszystkim właściciele gospodarstw rolnych, mimo że ma on mniejszą pojemność od zbiornika podziemnego. Dlaczego więc warto sięgnąć po tego typu produkt? Głównym czynnikiem, który zachęca do zakupu, jest cena – to znacznie tańsza wersja od tej montowanej pod powierzchnią gruntu. Co ciekawe, naziemne zbiorniki na deszczówkę mogą spełniać funkcje estetyczne. Wszystko dlatego, że producenci proponują między innymi zbiorniki imitujące drewniane beczki czy naczynia ceramiczne. Za sprawą ceny możliwy jest zakup kilku takich beczek czy naczyń, co zwiększa całkowitą pojemność. Jeżeli więc chcesz zbierać znaczne ilości wody deszczowej, a przy tym zadbać o estetykę w ogrodzie czy przy samym budynku, skorzystaj z takich rozwiązań.

Jak dobrać wielkość zbiornika do własnych potrzeb?

Zbiornik na deszczówkę warto dobierać z myślą o zapotrzebowaniu na wodę opadową. Jednorodzinny dom, w którym mieszka para z dzieckiem, a wielorodzinny obiekt z licznymi łazienkami i toaletami to dwie różne potrzeby i zupełnie inne wymagania. Jednak najczęściej wybieranymi zbiornikami są zbiorniki naziemne około 300-litrowe, niejednokrotnie klienci decydują się na zakup większych modeli, tutaj już konieczne jest zastosowanie wersji podziemnych, które mogą osiągnąć 1000, a nawet 2000 litrów. Dobór wielkości zbiornika do własnych potrzeb to nie tylko zużycie, ale również średnie roczne opady w danym rejonie. Oczywiście samodzielne oszacowanie zużycia oraz średnich opadów może nie być zadaniem prostym. W takim wypadku możesz skontaktować się z ekspertem, który dokona precyzyjnych obliczeń, do czego bardzo gorąco zachęcamy. Przy wyborze zbiornika weź pod uwagę również powierzchnię, którą możesz dla niego przeznaczyć.

Specyfika działania zbieracza wody deszczowej

Jak działa zbieracz deszczówki? To naprawdę proste. W przypadku wersji naziemnych zbiornik umieszcza się przy rurze spustowej, dzięki czemu deszczówka rynnami spływa do rury, a następnie do samego zbiornika. W przypadku znacznych opadów lub gdy nadejdzie odwilż, zbieracz może napełnić się nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, jeśli ma około 100-200 litrów. Możesz więc wyobrazić sobie, jakie to daje możliwości. Te są jeszcze większe w przypadku zbiorników podziemnych. Łapacze deszczówki wyposażone są w zaworki oraz rury, które wykorzystasz do pobrania wody i jej następnego wykorzystania, na przykład podczas podlewania kwiatów. Jak widzisz, zbiornik na deszczówkę to bardzo rozsądny wybór, dlatego warto na niego postawić. Zapewni oszczędność, a także wpłynie pozytywnie na ekologię oraz rachunki za zużycie wody użytkowej w gospodarstwie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 5363 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Towar zgodny z opisem. Ładny i solidny. Przesyłka błyskawiczna.
2024-04-28
Jesteście SUPER
pixel